اعصابتان را با سنبل الطیب آرام کنید

0
588
سنبل الطیب

نام: سنبل الطیب

نام انگلیسی: Valerian

نام علمی: Valeriana officinalis

گیاه سنبل الطیب دارای طبیعت آرامبخش بوده. این گیاه باعث آرامش اعصاب شده، بدون اینکه عوارض جانبی در مقایسه با داروهای اعصاب داشته باشد. در سال های اخیر تحقیقات زیادی بر روی این گیاه به عمل آمده است.

قسمت های مورد استفاده گیاه سنبل الطیب:

ریشه سنبل الطیب: ریشه این گیاه حاوی ۱% اسانس است. این اسانس در ریشه تازه بیشتر است و به تدریج که ریشه خشک می شود مقدار اسانس آن کاهش یافته ولی بوی آن قویتر می شود.

آثار دارویی ریشه تازه آن سه برابر خشک شده آن است. این گیاه باید در حرارت کم خشک شود .

سنبل الطیب

در حرارت بالا تمام اثر دارویی آن از بین می رود. برای مشکلات عصبی مخصوصا اضطراب و بی خوابی بسیار مفید است.

همچنین باعث تقویت قلب و کاهش فشار خود می شود. ترمیم زخم ها را سریعتر می کند و با مالیدن موضعی آن می توان گرفتگی عضلات را برطرف نمود. از آن می توان به عنوان خلط آور نیز استفاده کرد.

 

طریقه مصرف:

  • گرد سنبل الطیب: ریشه گیاه را خرد و در حرارت ۴۰ درجه خشک کنید. سپس آن را آسیاب و از الک ریز رد کنید. این گرد بعنوان ضد تشنج بکار میرود. مقدار مصرف آن ۵ تا ۱۰ گرم در روز است.
  • مخلوط سنبل الطیب: ۴ گرم گرد ریشه گیاه را با ۴ گرم رازیانه و ۴ گرم قند ساییده و مخلوط کنید، این مخلوط را چهار قسمت کرده و در طول روز بفواصل مساوی بخورید.
  • تنتور والریان: ۱۰۰ گرم ریشه سنبل الطیب را خرد کرده و در نیم لیتر الکل طبی ۶۰ درجه بریزید و بگذارید بماند. هر روز چند بار آن را بهم بزنید و پس از ۱۵ روز آن را صاف کرده و در شیشه در بسته نگهداری کنید. مقدار مصرف آن ۱۰ الی ۳۰ قطره می باشد.

اثرات گیاه سنبل الطیب بر بدن:

آرامبخش، ضد اسپاسم، خلط آور، ادرار آور، پایین آورنده فشار خون، ضد نفخ، ضد تشنج، رفع ناراحتیهای عصبی و هیستری، تب بر، درمان صرع، ضد کرم معده و روده، از بین بردن گاز معده، ضد هیجان، بر طرف کننده میگرن، رفع سردردهای ناشی از سیگار کشیدن، رفع درد سیاتیک، رفع درد معده، رفع سکسکه مداوم، تقویت کننده نیروی جنسی، خوشبو کننده دهان، بهبود درد سینه.

ویژگی (مزاج): دارای طبیعت کمی تلخ، تند و سردی می باشد.

هشدار: هیچگاه بیش از دو یا سه هفته بدون وقفه از این گیاه دارویی استفاده نکنید زیرا می تواند منجر به بروز سردرد و یا طپش قلب شود.

اگر داروهای خواب آور استفاده می کنید از خوردن سنبل الطیب خودداری نمایید چون باعث تشدید اثر داروها می شود.

چون این گیاه دارویی برای کلیه مضر است باید آن را با کتیرا خورد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید