پاکیزگی گیاهان چه تاثیری بر رشد شادابی گیاه دارد؟

0
836
پاکیزگی گیاهان آپارتمانی الفباغ

گیاهان به عنوان موجودات زنده به رسیدگی نیاز دارند. آلودگی و تمیز نبودن گیاه برای رشد آن بسیار مضر است و باید دقت کرد گیاه و بخصوص سطح برگ‌ها همیشه تمیز باشند. به همین دلیل پاکیزگی گیاهان مسئله بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد تا سلامت گیاه همیشه حفظ شود.

در ادامه به نکاتی که لازم است بدانید تا گیاهی تمیز و زیبا داشته باشید تا رشد مناسبی نماید پرداخته شده است:

پاکیزگی گیاهان:

امروزه در شهرها و حتی حومه شهرها گرد و غبار و دوده اگزوزهای خودروهای سواری یکی از مهمترین خطرات برای حیات و سلامتی گیاهان خانگی به شمار می‌آیند. همه گیاهان از طریق برگ‌هایشان تنفس می‌کنند و اگر سطح برگ با آلودگی‌های ذکر شده پوشیده شود، نه تنها برای آنها مضر است بلکه برای گیاهان بسیار مهلک می‌باشد. 

برای گیاهان مراقبت‌های ویژه در این مورد باید اجرا شود و باید ملاحظه کرد سطح برگها از گرد و غبار و آلودگی و مواد مسدود کننده روزنه‌ها پاک باشد.

بهترین روش برای پاکیزگی گیاهانی که دارای برگ‌های صاف و صیقلی‌اند؛ نظیر: فیکوس، فیلودندرون، شمشیری و … استفاده از اسفنج و آب صابون ولرم است. برای این کار، اسفنج را در آب صابون فرو کرده و به آرامی روی برگ‌ها بکشید؛ سپس برگ‌ها را با دقت با آب شسته و مطمئن شوید بقایای صابون روی برگ نماند. شستشوی برگ‌ها مانند مسواک نمودن بموقع آنها است.

زمانی که برگ‌ها کاملا تمیز شدند، بهترین روش برای داشتن جلوه زیباتر استفاده از مواد جلا دهنده مخصوص است. این مواد حاوی حشره‌کش نیز هستند که گیاه را در برابر حشرات مضر حفاظت می‌کند و برگها همیشه براق و زیبا باقی می‌مانند. 

برای تمیز کردن گیاهان با برگ‌های کرکدار، باید از یک مسواک بسیار نرم استفاده نمایید. دقت کنید که سطح برگ‌ها دارای پستی و بلندی است و کار کردن خشن با آنها برای گیاه مضر است.

مراقبت از گیاه در فصل تابستان:

صرف نظر از مراقبت‌های مخصوص، باید توجه داشته باشید که انتقال گیاهان به طبیعت، یک بار در سال برای آنها مفید است. اگر خانه شما دارای حیاط است، گیاه خود را برای مدت ۲ تا ۳ ماه در تابستان به حیات منتقل کنید. اگر در حیاط نداشته یا فضای کافی در حیاط وجود ندارد یا حیاط ندارید می‌توانید از بالکن برای این کار استفاده نمایید. 

در فضای آزاد باید دو برابر فضای داخلی خانه، فضا در نظر بگیرید. لازم است گیاهانی مانند سرخس‌ها و گیاهانی که سایه‌دوست هستند را در مکانی سایه‌دار قرار دهید و گیاهان آفتاب‌دوست مانند کاکتوس، پاپیتال و .. را در نور مستقیم آفتاب نگهداری نمایید.

با اینکه برخی باغبان‌ها سفارش می‌کنند گیاهان باید مستقیما و خارج از گلدان در خاک باغچه قرار داده شوند، اما ما معتقدیم که بهتر است گیاهان را با گلدانهایشان داخل خاک باغچه قرار دهیم؛ یعنی گلدانها را بایست تا سطح خاک در زمین فرو برد. توصیه می‌شود که قبل از استقرار گلدان در باغچه، چند تکه آجر سفالی در کف حفره قرار داده شود و از بسته نشدن سوراخ زهکش گلدان مطمئن باشیم. آجرها مانند تخت زهکش عمل کرده و ما به دو دلیل معتقدیم که گیاه را باید با گلدان در خاک باغچه فرو ببریم: ۱- اگر گیاه به طور کامل با خاک جدید تماس یابد، تغییرات محیطی بسیار ناگهانی و شدید خواهد بود. ۲- ریشه‌ها رشد کرده و به اطراف پراکنده می‌شوند و در پایان تابستان که باید آنها را به داخل آپارتمان منتقل کنید، برای جادادن آنها در گلدان، چاره‌ای جز قطع ریشه‌ها ندارید که این کار برای گیاهان بسیار خطرناک و کشنده است. 

بهترین زمان برای بررسی گیاه جهت تعیین لزوم تعویض گلدان در ابتدای تابستان است.

گیاهانی را که به محیط خارج از اتاق منتقل نموده‌اید، از لحاظ آب، آفات و نظافت به دست فراموشی نسپارید. اگر بارندگی کافی نباشد باید میزان آب و رطوبت گیاه را کنترل نمایید. بیاد داشته باشید گیاهان در فضای بیرون زودتر کثیف می‌شوند و به نظافت بیشتری نیاز دارند. همچنین باید دقت نمایید که گیاه دچار آفت‌زدگی نشود زیرا آلودگی و آفت در محیط بیرون خیلی بیشتر از داخل اتاق است.

نکات پایانی در مورد مراقبت از گیاهان:

برخی گیاهان آفتاب‌دوست و برخی نیز سایه‎‌دوست هستند. گیاهان سایه‌دوست را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید و از استقرار گیاهان آفتاب‌دوست در نقاط همیشه سایه پرهیز نمایید.

همه گیاهان نیازمند تهویه روزانه هستند.

گیاهان را زمانی آبیاری نمایید که به آب نیاز داشته باشند و در هر نوبت گیاه را کامل آبیاری کنید.

مراقب باشید گیاهان خانگی و آپارتمانی کثیف نشده و گرد خاک زیاد روی آنها باقی نمانند و در صورت امکان آنها را مرتبا تمیز نمایید.

پاکیزگی گیاهان آپارتمانی الفباغ پاکیزگی گیاهان آپارتمانی الفباغ پاکیزگی گیاهان آپارتمانی الفباغ پاکیزگی گیاهان آپارتمانی الفباغ

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

منبع: الفباغ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید