روش تکثیر و نگهداری از گیاه آپارتمانی شمعدانی

2
404
شمعدانی / Zonal hybrids
شمعدانی / Zonal hybrids

نام فارسی: شمعدانی

نام علمی:  Pelargonium zonale

خانواده: Geraniaceae

نام انگلیسی: Zonal hybrids

منشاء: آفریقای جنوبی

مکان: نیم سایه تا  آفتابی

ارتفاع: ۵۰ Cm

خاک مناسب: مخلوط خاکبرگ تورب خاک باغچه و ماسه بادی

زمان گلدهی: اوایل بهار تا اواسط پاییز

آبیاری: خاک خشک تا  مرطوب

روش تکثیر گیاه زینتی شمعدانی:

این گیاه با قلمه زنی و تقسیم بوته تکثیرمی یابد برای تهیه قلمه می توان از اوایل تابستان تا اواسط پاییز اقدام نمود همچنین می تواناین گیاه را در شهریور واسفند نیزبا تقسیم بوته تکثیرنمود.

نکات پرورشی گیاه زینتی شمعدانی:

گل ها و برگ ها بخش زینتی گیاه را تشکیل می دهند بهتراست هفته ای یک بار با کود کامل تغذیه شود نسبت به سرما مقاوم می باشد ساقه ی حامل گل های پژمرده را قبل اززمستان قطع کنید با توجه به توقع کم گیاه برای مراقبت می توان از آن درتزئین فلاور باکس‌های پنجره‌ای استفاده نمود.

2 دیدگاه‌ها

  • سلام
   تنش بعد از خرید-نوسانات دمایی-کمبود رطوبت -کمبود مواد غذایی پیشنهاد من به شما این است که گیاه را در کنار پنجره نگهداری کنید و از جا به جا کردن مکرر گلدان خودداری کنید.معمولا پس از خرید مدت زمانی لازم است تا گیاه با شرایط جدید آداپته شود.آبیاری را با آبی که ۲۴ ساعت مانده و فاقد املاح هست انجام دهید و در هر آبیاری کاملا گیاه را سیراب کنید سپس آب اضافی در زیر گلدانی را خارج نمایید.در هنگام گل دهی از یک کود پتاس بالا در فواصل منظم استفاده کنید(کود کریستالون ۳۶+۱۲+۱۲ مناسب است(۴ گرم در یک لیتر آب ،هر سه هفته یک بار)
   شمعدانی‌های معمولی به نور مستقیم آفتاب نیاز دارند البته آفتاب سنگین و شدید نیز برای آن‌ها زیاد مناسب نیست. بنابراین در تابستان باید شمعدانی‌ها را در سایه نگه داشت شمعدانی را باید در محلی نسبتاً خشک کشت و کار کرد و در آبیاری آن‌ها باید دقت داشت تا در فواصل دو آبیاری خاک تقریباً خشک شود البته شمعدانی پیچ و شمعدانی عطری نیاز بیشتری به آبیاری دارند و خاک آن‌ها باید مرتباً مرطوب باشد
   شمعدانی تقریباً در هر خاکی می‌روید. خاک گلدان مناسب برای آن مخلوطی است از سه قسمت خاک لوم خوب (خاک باغچه) و یک قسمت کود دامی پوسیده یا تورب و یک قسمت ماسه. به این مخلوط بهتر است مقداری کود شیمیائی مثلاً سوپر فسفات اضافه شود. در زمستان نیازی به کود‌پاشی شمعدانی نیست اما در سایر فصول، محلول پاشی هر ماه با یک کود کامل و با غلظت کم مناسب است. کودپاشی و آبیاری بیش از اندازه باعث رشد و نمو برگی و کمی تعداد گل می‌شود
   موفق باشید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید