خواص درمانی گیاه دارویی بومادران را بشناس

0
244
خواص بومادران

نام: بومادران

نام انگلیسی: Yarrow

نام علمی: Achillea millefolium

نام لاتین گیاه بومادران، آشیلا میلفولیوم میباشد که از نام قهرمان یونانی یعنی “آشیل” گرفته شده است. در جنگهای یونانیها از این گیاه برای التیام زخمها استفاده میشد. از گیاه بومادران همچنین برای بند آوردن خونریزیهای بینی استفاده میشد به همین دلیل نام آن را “گیاه خون دماغ” نیز گذاشته بودند.

خواص گیاه دارویی بومادرانامروزه از بومادران برای درمان سرماخوردگیها و آنفلوانزا استفاده میشود. همچنین از اثرات خوب آن در سیستم گردش خون، گوارش و ادراری نیز بهره هایی برده میشود.

 

قسمتهای مورد استفاده گیاه بومادران:

گل ها: برای درمان انواع آلرژیها (حساسیتها) استفاده میشود.

برگها: برای لخته شدن خون (در درمان خونریزی از بینی) استفاده میشود.

روغن: به عنوان ضد التهاب به کار میرود. مالیدن روغن بومادران بر روی سینه در هنگام سرماخوردگی و آنفلوانزا بسیار موثر میباشد. از این روغن همچنین برای دور کردن حشرات استفاده می‌شود.

بومادرانقسمتهای هوایی گیاه (قسمت های خارج از خاک):

در درمان آبریزش بینی، تقویت گردش خون و تحریک ترشح صفرا بکار می رود. همچنین به عنوان مدر (ادرار آور) نیز استفاده میشود. در درمان اختلالات قاعدگی و نیز برای پایین آوردن تب نیز این گیاه کاربرد دارد.

اثرات بومادران بر بدن:

ضد تب، افزایش تعرق بدن، محرک دستگاه گوارش، تقویت کننده گردش خون، ضد التهاب، ضد حساسیت و ضد اسپاسم، بند آوردن خون و علاج زخمها.

دم کرده سرشاخه های گلدار آن، در رفع گاستریتها حاد و مزمن، رفع نفخ و ترش کردن، اثر نافذ دارد. همچنین استفاده از دم کرده بومادران سبب کاهش فشار خون شده و برای نارساییهای کیسه صفرا استفاده میشود.

به علاوه اثر مدری که دارد در ازدیاد حجم و رفع سنگ کلیه نیز موثر است. به علاوه بادشکن و تب بر نیز میباشد.

اسانس آن خاصیت ضد باکتری و ضد تورم دارد. از این اسانس در صنایع دارویی، بهداشتی و آرایشی در تهیه کرمها و پمادهای محافظ پوست و داروهای ضد تورم استفاده میشود.

بومادران به علت دارا بودن تانن و مواد تلخ عطری، به روی سلسله اعصاب و قلب نیز اثر میگذارد و در مواردی مانند خستگی عمومی، ضعف قلب، ورم ماهیچه های دل، بیماریهای عصبی مانند اعصاب، هیستری، صرع و قلنج های تشنج آور نتایج مفیدی میدهد.

شیره تازه این گیله در آنژین، احساس گرفتگی ناگهانی و خواب رفتگی سودمند است.

همچنین بومادران بر اثر قابض بودن در رفع ترشحات زنانگی، بند آوردن خون و رفع اخلاط خونی، بواسیرهای خونی و اسهال ساده اثر معالج دارد.

این گیاه به طور خاص تب بر است. ضماد آن جهت درد سینه مفید است. بخور و جوشانده آن برای رفع درد زکام مفید است، پس در زمان سرماخوردگی بسیار مفید است.

 1. ادرار را زیاد میکند، در نتیجه برای سنگهای کلیه مفید است.
 2. بادشکن است.
 3. ماساژ دادن محل درد با روغن بومادران یا گذاشتن سوخته آن بر روی محل زخم، موجب تسکین درد و جلوگیری از خونریزی میشود.
 4. در قدیم ضماد بومادران یعنی برگهای تازه آن را که با روغن ترمس (باقلای مصری) مخلوط بوده، بر روی محل کچلی یا روی صورت مردان جوان برای رویش مو قرار میدادند.

جوشانده سرشاخه گلدار آن برای رفع دردهای قاعدگی مفید است.

ضماد بومادران برای درد سینه و انواع سردرد استفاده میشود.

طریقه استفاده:

 1. دم کرده ۱۰ تا ۲۰ گرم سرشاخه گلدار یا برگ در نیم لیتر آب و مصرف ۱ تا ۳ فنجان در روز (این دم کرده چون سریعا فاسد و تیره رنگ میشود باید همیشه به مقادیر کم تهیه شود) اصلح آنست که برای هر وعده دم کرده تازه تهیه و مصرف کرد.
 2. شیره تازه گیاه به مقدار ۵۰ تا ۱۰۰ گرم در روز.
 3. تنتور یک پنجم به مقدار ۳۰ تا ۵۰ قطره در روز.
 4. ۲ قاشق چایخوری از سرشاخه های گلدار را در یک فنجان آب دم کنید و در طول روز ۳ فنجان مصرف نمایید.
 5. در استعمال خارج، از جوشانده ۳۰ تا ۶۰ در هزار سرشاخه های گلدار گیاه برای تهیه لوسیونها، حمام و همچنین به کار بردن به صورت تنقیه استفاده بعمل می آید. شیره تازه گیاه نیز برای قرار دادن بر روی زخم و جراحات، شکاف و ترک پستان و محل دردناک بواسیر، مورد استفاده قرار میگیرد. با افزودن ۲۰ گرم اسانس بومادران به ۴۵ گرم پماد کامفره، نوعی پماد برای مالیدن بر روی محل دردناک رماتیسم، تهیه میشود.
 6. دم کرده سرشاخه های گلدار بومادران به مدت ۵ روز (صبح یک فنجان و شب یک فنجان) برای رفع زخم معده ذکر شده و همچنین برای دفع صفرا.
 7. برای رفع خارش ۵۰ گرم گیاه را در یک حلب آب ریخته و بجوشانید و بدن را با آن بشویید.

 

ویژگی (مزاج): دارای طبیعت سرد، خشک، شیرین و قابض می باشد.

 

هشدار:

در موارد نادری، گیاه بومادران می تواند باعث بروز آلرژی (حساسیت) پوستی شود و پوست را قرمز و دچار جوش نماید. مصرف طولانی مدت بومادران میتواند باعث افزایش حساسیت پوست به نور آفتاب شود.

از مصرف مقادیر زیاد بومادران در هنگام حاملگی باید پرهیز نمود زیرا باعث تحریک و شروع انقباضات رحم می شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید