چای سبز

0
479

نام: چای سبز

نام انگلیسی: Tea

نام علمی: Camellia Sinensis

امروزه چای بقدری نوشیدنی پرطرفدار و رایجی شده است که فراموش کرده ایم که یک گیاه دارویی قوی نیز می باشد. چینی ها حدود پنج هزار سال است که چای می نوشند و آن را بعنوان یک محرک خوب و یک التیام بخش برای دستگاه گوارش قبول دارند.

سه نوع چای وجود دارد: چای سبز، چای سیاه و چای اولونگ (Oolong). تحقیقات نشان داده است که مصرف چای سبز می تواند خطر ایجاد سرطان معده را کاهش دهد. هر سه نوع چای از برگ های یک نوع گیاه چای بدست می آید. غنچه برگ و برگهای جوان بهترین بخش چای هستند.

قسمت های مورد استفاده چای:

برگ های چای: از برگ های تازه چای که خشک شده باشد چای سبز ساخته می شود. اگر برگ ها را زیر نور آفتاب قرار دهند چای اولونگ بدست می آید و اگر برگ های چای را بصورت خاصی بعمل آورند چای سیاه ایجاد می شود. چای سبز دارای مقادیر فراوانی فلوراید می باشد که خطر پوسیدگی دندان را کاهش می دهد. از آن همچنین برای درمان نیش زدگی حشرات هم استفاده می شود. نشان داده شده است که چای سبز باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و با سرطان های معده و پوست مبارزه می کند.

چای اولونگ باعث کاهش کلسترول خون می شود و می تواند فشار خون را کاهش دهد.

چای سیاه دارای مقادیر زیادی “تانین” می باشد و شدیدا قابض می باشد، در نتیجه داروی مناسبی برای درمان اسهال می باشد.

اثرات گیاه چای سبز بر بدن:

محرک، قابض، آنتی اکسیدان، ضد باکتری، ادرار آور، ضد تومور، پیشگیری از سرطان و افزایش چربی و سفت شدن رگها.

این گیاه در قبال اسهال خونی ناشی از باکتری مصونیت ایجاد میکند. چای سبز در رفع پاره ای از عفونتهای قارچی، باکتری و حتی ویروسی (نظیر سرماخوردگی عادی) نیز مفید است. چای سبز برای سیستم هاضمه شما نیز مفید است. چای سبب میشود که روشنتر فکر کنید و حتی قوه بینایی شما را تقویت میکند. این گیاه رگها را تقویت و از تجمع چربیهای زیاد در خون جلوگیری میکند. این گیاه خلط را از گلوی ملتهب پاک و اثر مواد سمی را خنثی میکند. “تانین” موجود در این گیاه میتواند از تداوم اسهال جلوگیری کند. اگر در صدد افزایش میزان تانین در چای هستید، بگذارید بیشتر دم بکشد.

یکی از عناصر فعال در چای سبز به اندازه آسپرین از تجمع پلاکتهای خونی جلوگیری میکند که این اثر جریان خون را بهبود می بخشد. این گیاه از سخت شدن رگها نیز جلوگیری میکند. تحقیقات مردمی نشان میدهد که در کشورهایی که مردم هر روز چای مصرف میکنند موارد سرطانی کمتر بوده است، هر چند بین این دو هیچ رابطه علت و معلولی تایید نشده است. اما چای سیاه فاقد خاصیت مشابهی است. در واقع، اگر به مقدار زیادی چای سیاه مصرف کنید، ضریب خطر ابتلا به سرطان راست روده، کیسه صفرا و مخاط رحم را افزایش میدهید.

اثرات ضد سرطانی چای سبز در موارد سرطان مجرای معده – روده ای، سرطان ریه و پستان بیشتر نمایان است. چای سبز قویا به عنوان جایگزینی برای چای سیاه و قهوه توصیه میشود. نوشیدن روزانه سه لیوان چای سبز (حاوی سه گرم مواد حل شدنی، یا ۲۴۰ تا ۳۲۰ گرم پلی فنولها) یا روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ گرم عصاره استاندارد چای سبز (عصاره ها باید حاوی ۸۰ درصد پلی فنولها و ۵۵ درصد اپی گالوکزچین باشد) میزان مصرفی چای سبز است. انواع فرآورده های کپسولی و مایع چای سبز نیز قابل دسترسی است.

چای سبز معمولا برای معالجه بیماریها تجویز میشود. اما مردم در تمام نقاط جهان پی برده اند که نوشیدن چای سبز بطور روزانه فواید سلامتی زیادی دارد.

ویژگی (مزاج) چای سبز و چای اولونگ: دارای طبیعت خشک، تلخ و شیرینی است.

ویژگی (مزاج) چای سیاه: داراری طبیعت خشک، گرم و تلخ و شیرین است.

هشدار: افرادی که دارای ضربان قلب نامنظم هستند، خانم های باردار و خانم های شیرده نباید بیش از دو فنجان چای در روز مصرف کنند زیرا به علت داشتن آلکالوئیدهای کافئین، می تواند منجر به افزایش ضربان قلب شود.

افراد دچار زخم معده باید از مصرف زیاد چای خودداری کنند زیرا می تواند باعث افزایش ترشح اسید معده شود.

اگر داروهای الکالین (نسخه ای و بدون نسخه) مصرف میکنید، بهتر است که از مصرف چای بپرهیزید. تانین موجود در چای با داروهای الکالین (قلیایی) تداخل پیدا میکند که این امر سبب میشود که داروها کم اثر باشند.

TeaTeaTeaTea

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید