قرنفل و آموزش کاشت و نگهداری از آن

0
335
قرنفل

نام: قرنفل

نام انگلیسی: Sweet William

خانواده: میخک

قرنفل گیاهی است از تیره میخک که به عنوان گیاهی دوساله و علفی مورد کشت قرار می‌گیرد؛ اما این نکته را باید توجه داشت که اگر قرنفل در منطقه‌ای معتدل پرورش داده شود و یا هر سال پس از گلدهی، گلهای پژمرده و خشک آن حذف گردد، گیاه به صورت چند ساله خواهد شد که در این حالت بایستی هر ۲ الی ۳ سال یکبار گیاه را تقسیم کرده تا دچار بوته میری نشود.

گاهی ارتفاع رشد به بیش از ۹۰ سانتیمتر میرسد که در این حالت بایستی از قیم استفاده نمود. گلهای این گیاه به صورت چتری باز می‌شود، معطر بوده و به رنگ سفید، قرمز و بنفش است.

قرنفل با میخک یک تفاوت عمده دارد و این تفاوت در برگهای آن است که برگهای قرنفل پهن و کوتاه و سبز رنگ است. قرنفل گیاهی است که مخصوص فصل سرما است و گلهای فصل سرد بایستی سرما ببینند تا کیفیت بهتری داشته باشند.

گل قرنفل دارای رنگبندی بسیار زیاد و بسیار زیبایی است. این گیاه برای کاشت در گلدان و باغچه بسیار مناسب بوده و باعث زیبایی خانه میشود. کاشت و نگهداری از قرنفل بسیار آسان است و میتوانید از خود گیاه بذرگیری کرده و گیاه را مجددا بکارید.

کاشت قرنفل:

زمان مناسب کاشت و زمان گلدهی و مدت زمان و دوره کشت گیاه در مدلهای مختلف این گیاه متفاوت است. برخی گونه های دوساله، سال دوم گل میدهند و بعد از گلدهی در سال دوم از بین میروند.

این گیاه را میتوانید در پاییز و یا اواخر بهار به صورت کشت بذری کاشت. اگر زمان رشد گیاه به زمستان رسید میتوانید گلدان گل را به داخل ساختمان آورید تا از سرما در امان باشد. سپس آن را در اوایل بهار به محیط بیرون ببرید. زمانی که گیاه ۶ – ۸ هفته از عمر خود را گذراند آماده انتقال به گلدان بزرگتر است.

گلدهی قرنفل:

فصل گلدهی این گیاه بسیار کوتاه است به طوری که در بهار یک بار گل داده و پس از آن گلدهی بسیار کاهش می‌یابد. گلهای قرنفل بایستی سرما ببیند تا کیفیت بهتری داشته باشند، اما اگر بعد از سرمادهی در دماهای بالا قرار گیرد وابهارده خواهد شد.

دما اثر بسیار مهمی در گلدهی قرنفل دارد. همانطور که گفته شد جهت تولید گل نیاز به سرمادهی می‌باشد. از نظر نوری گیاهی روز خنثی تا روز بلند اختیاری است. 

محل مناسب کاشت قرنفل:

جایی که مناسب کشت این گیاه است منطقه ای است نورگیر با دمای پایین و سرد میباشد. این گیاه در آب و هوای کمی پایین رشد بهتری خواهد داشت. قرنفل  به ۴ – ۵ ساعت تابش نور خورشید نیاز دارد اما اگر منطقه زندگی شما دارای هوای گرمی است گیاه را در سایه قرار دهید.

گیاه در فصل سرما باید به محلی گرم و در فصل گرما به محلی خنک برده شود. گلدانی مناسب انتخاب کنید. خاک مورد نیاز برای کشت این گیاه باید سبک و دارای زهکشی مناسبی باشد تا آب اضافه از محیط خارج گردد. شما میتوانید برای اینکه گیاه در معرض مواد مغذی بیشتری قرار گیرد در هنگام کاشت خاک آماده کاشت و یا خاک باغچه را به گلدان اضافه نمایید. بذرها را روی سطح خاک پخش کرده و لایه نازک خاک روی آنها بپاشید. فاصله بذرها از یکدیگر باید بیش از ۱۵ سانتیمتر باشد تا رشد گیاه بهتر انجام گیرد و احتمال پوسیدگی و انتقال بیماری در گیاه کمتر گردد.

مراقب باشید آبیاری به این گیاه بیش از حد نباشد تا خاک خیلی خیس شود زیرا ریشه گیاه آسیب دیده و پوسیده میشود.

مراقبت از قرنفل:

نور: نیاز به نور کامل خورشید دارد.

دما: برای گلدهی و کیفیت بالای گل به سرمادهی نیاز دارد (نیاز سرمایی در دمای ۴ – ۷ درجه سانتگراد به مدت ۱۲ هفته رفع می‌شود).

محیط کشت: به خاکی با زهکشی و تهویه مناسب، با بافت سبک نیاز دارد.

تکثیر: این گیاه از طریق کاشت بذر، قلمه، و تقسیم بوته، تکثیر می‌یابد که اصلی‌ترین و رایج‌ترین روش آن کاشت بذر است. 

قرنفل

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 StarsLoading...
منبع: الفباغ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید