گل و گیاه زینتی, مقالات

چگونه گل ستاره‌ای را بکاریم و از آن نگهداری نماییم؟

گل ستاره‌ای / sulfur cosmos / Cosmos sulphureus

گل ستاره‌ای یکی از ساده‌ترین گلهایی است که از طریق بذر میتوان آن را کاشت، زیرا نیاز به مراقبت خیلی کمی دارند. منشا این گل آمریکای جنوبی و مکزیک است. این گل متعلق به خانواده آفتابگردان است. گیاهی است یکساله که آب و هوای سرد را نمیتواند تحمل نماید.

نیازهای محیطی گیاه گل ستاره‌ای برای رشد:

گل ستاره‌ای برای رشد به محیط گرم علاقه دارد. اکثر گونه های این گیاه از آمریکای جنوبی یا مکزیک آمده و در محیطهای گرم و خشک با بارش باران اندک رشد کرده اند. این گیاه گاهی در برخی از مناطق به صورت وحشی دیده شده است. همچنین این گیاه به خشکسالی و آفات و بیماریها نیز مقاوم است.

برای کاشت گل ستاره‌ای منطقه ای آفتابی پیدا کرده که زهکشی مناسبی داشته باشد. محلی که برای کاشت گل ستاره‌ای در نظر میگیرید باید آفتابگیر باشد. خاک محل کاشت باید سبک باشد. خاک سنگین و رطوبت زیاد خاک رشد گیاه را ضعیف میکند.

محل کاشت را با خاک باغچه و ورمی کمپوست غنی کنید تا خاکی غنی برای کشت این گیاه در اختیار داشته باشید.

بذر را بعد از آخرین یخبندان و شروع گرما میتوانید بکارید. دانه ها را روی خاک به آرامی پخش کرده و مقداری مخلوط خاک بستر را روی آنها بپاشید. روی خاک را با کمی آب مرطوب نمایید در حدی که بذرها جابجا نشوند و دقت کنید خاک خشک نشود بعد از ۲ – ۷ روز جوانه زنی انجام میگیرد.

هنگامی که برگهای اولیه (جفت برگهای اولیه) ظاهر شدند گیاه در خاک مستقر شده است. این گیاه به سرما حساس است و گرما را تحمل میکند.

بعد از رشد، گلهای پژمرده را از روی گیاه حذف نمایید. این کار باعث میشود گلهای بیشتری روی گیاه ظاهر شوند. به محض دیدن بیماری در گیاه آنها را از خاک خارج نمایید تا بیماری به دیگر گیاهان نرسد.

این گیاه در خاک بیش از حد مرطوب دچار پوسیدگی میشود. برای ازدیاد گیاه میتوانید بوته را تقسیم کرده و هر قسمت را جداگانه کشت نمایید.

نحوه برداشت دانه گل ستاره‌ای:  

برای اینگه گل ستاره‌‌ای به مرحله بذر دهی برود به آن اجازه دهید تا رشد خود را کامل کند و مرحله گلدهی برود. گیاه بعد از مرحله گلدهی به بذر میرود و بذرها روی آن ظاهر میشوند. بعد از رفتن گیاه به بذر مرکز گل به رنگ قهوه ای تیره در می آید که در این قسمت بذرهای گیاه قرار دارند. وقتی رنگ مرکز گل کامل قهوه ای شد آماده است تا آن را برداشت نمایید.

میتوانید زمانی که روی گلها بذر تشکیل شد و بذرها کامل شدند آنها را از گیاه جدا کرده و در منطقه ای دیگر آنها را بکارید و یا میتوانید به آنها دست نزنید تا خود بذرها در باغ پخش شوند و روی زمین بریزند و شروع به جوانه زنی کنند.

بذرهای گل ستاره‌ای را میتوانید از گیاه جدا کرده و در جای خشک نگهداری کنید تا در فصل مناسب از آنها استفاده کرده و کشت مجدد را انجام دهید.

گل ستاره‌ای / sulfur cosmos / Cosmos sulphureusگل ستاره‌ای / sulfur cosmos / Cosmos sulphureus

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
منبع: الفباغ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *