اصول باغبانی, مقالات

خاک مناسب گیاهان باید چه ویژگی‌‌هایی داشته باشد؟

خاک مناسب کاشت الفباغ

در مورد سلامتی گیاه اولین و مهمترین عاملی که می‌توان در مورد آن صحبت کرد، خاک مناسب است. انواع زیادی از خاکها با ترکیبات مختلف وجود دارد. برخی از خاکها شنی، برخی رسی، بعضی حاصلخیز و بعضی دیگر کم قوت و غیر حاصلخیز هستند.

چه خاکی برای گیاه مناسب است:

محدوده خاک مناسب از خاکهای شنی که گونه‌های معینی از کاکتوس و مریم گلی قادر به رشد در آن هستند تا خاک‌های لومی (دارای رس زیاد) که اکثر گیاهان می‌توانند در آن رشد کنند. حتی خاکهای تهیه شده برای گلدانها نیز دارای تنوع زیادی هستند. با مطالعه کتاب‌ها و سایت‌های مختلف متوجه می‌شوید که هر کدام دستورالعملی برای ترکیب بهترین خاک گلدان عنوان نموده‌اند. نکته جالب این است که همه این ترکیبات خاکی که معرفی می‌شوند برای گیاهان مناسب می‌باشند.

به طور تئوری چنین مطرح می‌شود که هر گیاه بهترین رشد خود را در خاک مخصوص بخود که نسبتهای دقیقی که از اجزای مختلف تشکیل شده‌اند دارند. در تجربه و مطالعاتی که گروه الفباغ صورت داده است به این نتیجه رسیدیم که اکثر گیاهان در خاکهایی که از لوم، شن، هوموس، کود به اضافه مقدار کمی کود استخوانی و پیت خزه رشد خوبی دارند.

اگر قصد شما این است که خود اقدام به تهیه خاک گلان نمایید، بهتر است یک نسبت ترکیبی ثابت را در نظر بگیرید. یک نسبت خوب برای ترکیب خاک گلدان عبارتند از دو پیمانه خاک رس، یک پیمانه ماسه، یک پیمانه هوموس، نیم پیمانه کود گاوی و مقداری خاکستر زغال و یا کود استخوانی.

ساختن خاک گلدان توسط خود شما نیز امکان‌پذیر است، اما دردسر زیادی دارد و شاید بتوان گفت که خرید خاک مناسب اقتصادی‌تر خواهد بود. انواع مختلفی از خاک‎‌های ترکیبی بسته‌بندی شده تجاری در بازار یافت می‌شود که بعضی از آنها مفیدترند، ولی همه آنها حاوی موادی هستند که نیاز ما را تامین می‌کنند. مزیت این خاکها نسبت به مخلوطی که خودمان تهیه می‌کنیم تمیزی آنها است. خاکهای بسته‌بندی شده و آماده استریل و عاری از آفات و لارو حشرات هستند. اشخاصی که خود اقدام به تهیه خاک می‌کنند، باید بدانند که چنین خاکی ممکن است حاوی لارو حشرات و سایر آفات گیاهی باشد. در حالی که خاکهای گلدانی تجاری توسط افراد حرفه‌ای تهیه شده و عاری از مواد مضرند.

بطور کلی، اگر نیاز شما برای خاک در حد باغچه‌ای بسیار بزرگ باشد، تولید خاک مناسب توسط خودتان بسیار اقتصادی و به صرفه است؛ اما اگر نیاز شما در حد گیاهان موجود در آپارتمان شماست، بهتر است از خاک‌های آماده استفاده نمایید.

هوموس:

هوموس از بقایای مواد آلی پوسیده نظیر برگ و علوفه تشکیل می‌شود. هوموس موجب حاصلخیزی شده و ظرفیت نگهداری آب آن زیاد است. به همین دلیل در گیاهان گلدانی به میزان بسیار زیادی مورد استفاده واقع می‌شود.

خاک مناسب کاشت الفباغ خاک مناسب کاشت الفباغ
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

منبع: الفباغ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *