اصول باغبانی, مقالات

تعویض گلدان برای گیاهان زینتی و آپارتمانی به همین سادگی است!!!

تعویض گلدان الفباغ

صحبت در مورد تعویض گلدان شاید ساده بنظر برسد، اما در عین حال بسیار مهم است. هر کس با گل و گیاه سر و کار دارد، باید از نحوه استفاده و مراقبت از گلدان اطلاع داشته باشد. از آنجا که گیاهان خانگی اغلب دارای مشکلاتی با گلدان خود هستند، شما باید بدانید که چه زمانی و چگونه گیاه را از یک گلدان به گلدان دیگر انتقال دهید که برای گیاه مفید بوده و گیاه در این انتقال آسیب نبیند. این کار اصول ساده‌ای دارد اما اگر می‌خواهید یک مجموعه گیاهی سالم داشته باشید، باید در انجام این کار بسیار دقیق باشید.

زمانی که گیاه بالغ می‌شود، ریشه موادغذایی لازم را جذب می‌کند. در صورتی که گیاه بسیار بزرگ و سنگین گردد، شما می‌توانید برگهای آن را کم کنید و حتی به منظور ازدیاد موجودی گیاهی خود، می‌توانید آن را تکثیر کنید، ولی هرگز نمی‌توانید ریشه را قطع کنید، زیرا گیاه از بین خواهد رفت.

طبق یک اصل رایج، شما باید یک گیاه را زمانی که به حداکثر رشد خود رسید، به گلدان بزرگتری منتقل کنید. میزان نیاز به تعویض گلدان از یک گیاه به گیاه دیگر متغیر بوده و به عوامل مختلفی مانند سلامت گیاه، محیط، مراقبتها و … بستگی دارد. بطور کلی گلدان اکثر گیاهان را باید یکبار در سال تعویض نمود.

از علایم نیاز گیاه به تعویض گلدان، زرد شدن برگها و پژمردگی عمومی است. شرایط مختلف را می‌توان بسهولت بررسی کرد. برای اینکه بدانید آیا یک گیاه بیمار احتیاج به تعویض گلدان دارد یا نه، گیاه را از گلدان خارج کنید. اگر توده خاک بطور کامل توسط شبکه ریشه اشغال شده باشد، نشانه این است که زمان انتقال گیاه به یک گلدان بزرگتر فرا رسیده است. چرا که ریشه‌ها در واقع بزور در گلدان کوچک جا گرفته‌اند و لذا قادر نیستند غذای لازم را برای رشد و شادابی گیاه فراهم کنند.

مراحل تعویض گلدان:

وقتی معلوم شد که بیماری گیاه به علت کمبود فضای ریشه است، تعویض گلدان ضرورت می‌یابد.

۱- اولین نکته در تعویض گلدان این است که گلدانها را بر حسب اندازه آنها روی یک میز بچینید و کار خود را از بزرگترین آنها شروع کرده تا به کوچکترها برسید. در این صورت زمانی که یک گلدان خالی می‌شود، آماده است تا گلدان کوچکتر را تحویل بگیرید و به همین ترتیب الی آخر. بطور همزمان خاک گلدان، غذای گیاهی، ماسه، خاک اره و … را نیز اضافه نمایید. اگر از گلدان جدید استفاده می‌کنید، بهتر است از چند روز قبل آنها را بخیسانید. در غیر اینصورت قسمت اعظم آبی که بمنظور آبیاری برای اولین بار در گلدان جدید به گیاه می‌دهید، جذب گلدان خواهد شد. گلدانهای کهنه را قبل از استفاده مجدد، بخوبی پاک کنید.

۲- در کف گلدانهای بزرگ، حدود ۵ سانتیمتر و در کف گلدانهای کوچک حدود یک سانتیمتر شن بریزید. شن همانند زهکش عمل می‌کند. در مورد گلدانهای بدون سوراخ زهکش، این عمل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این گلدانها باید روی مواد تصفیه کننده (شن و سنگریزه)، یک لایه هوموس و مقدار کافی زغال چوب بمنظور جلوگیری از اسیدی شدن خاک گلدان قرار دهید.

۳- به اندازه یک چهارم تا یک سوم گلدان را از خاک گلدان یا خاک باغچه و یا خاکهای آماده کشت پر کنید. سپس گیاه را از گلدان قدیمی خارج کنید. اگر روی ریشه قطعات سنگریزه وجود داشته باشد، آنها را بتکانید. توده خاک و ریشه را که از گلدان قدیمی خارج کرده‌اید، در مرکز گلدان جدید قرار دهید و اطراف ریشه را با خاک الک کرده بپوشانید. برای اینکه مطمئن شوید فضای خالی داخل خاک گلدان نمانده، یک تکه چوب را داخل خاکهای جدید فرو برید. بخاطر داشته باشید که فضای کافی برای آبیاری را بالای گلدان در نظر بگیرید. وقتی که خاک به اندازه کافی سفت گردید، گلدان را بطور کامل آبیاری کنید. بهتر است در این زمان از مواد غذایی نیز استفاده کنید.

تعویض گلدان یک روش مفید و لازم برای حفظ سلامت گیاهان خانگی شما است. با این وجود نباید در این کار زیاده‌روی شود. نگهداشتن گیاه در گلدان بزرگتر از حد مورد نیاز نیز مضر است. یک گلدان بیش از اندازه بزرگ آب را برای مدت زیادی در خود نگه می‌دارد و نتیجتا ریشه گیاهان کوچک که نمی‌توانند تمام آب را مصرف کنند فاسد می‌شود.

آرایش فوقانی

در مورد گیاهان فوق‌العاده بزرگ که امکان تعویض گلدان وجود ندارد یک راه حل دیگر، آرایش فوقانی است. در این روش شما باید خاک سطحی را به قسمت پایین تا جایی که ریشه‌ها آشکار گردند بخراشید. سپس آن را دوباره با یک خاک غنی و مقدار کافی مواد غذایی پر کنید. اگر ریشه‌های گیاه در کمبود مواد غذایی بسر برند، خاک غنی اضافه شده مواد غذایی را بسمت ریشه‌ها سوق داده و گیاه تجدید حیات خواهد کرد.

تعویض گلدان الفباغ تعویض گلدان الفباغ تعویض گلدان الفباغ تعویض گلدان الفباغ
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

منبع: الفباغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *