اصول باغبانی, مقالات

کاشت بذر گیاهان زینتی و آپارتمانی در خانه را بیاموزید

کاشت بذر الفباغ

لذت حقیقی کار با گیاهان خانگی زمانی حاصل می‌گردد که شما شخصا اقدام به تولید گیاهان مورد علاقه خود از طریق کاشت بذر نمایید. البته یک مجموعه گیاهی که تمام گلهای آن از گل‌فروشها خریداری شده نیز می‌تواند شادی آفرین باشد، ولی وقتی پرورش گیاه را از کاشت بذر شروع می‌کنید، موفقیت یا شکست در این کار به شخص شما مربوط می‌شود.

برای تکثیر گیاهان خانگی معمولا یک باغبان از بذر استفاده می‌کند. ادامه مطلب را مطالعه کنید تا نکاتی مهم در مورد نحوه کاشت بذر و تولید گیاه از طریق بذر را بیاموزید.

تولید گیاه از طریق کاشت بذر:

رویاندن گیاهان از طریق کاشت دانه و بذر نسبت به خرید آن از گل فروشی وقت و کوشش بیشتری نیاز دارد، ولی ارزانتر تمام می‌شود. علی‌الخصوص در مورد گیاهان گلدار که در مقایسه با گیاهان برگی تفاوت فاحش دارند. تعجب انگیز نیست که یک بسته بذر به قیمت یک دهم تا یک بیستم ارزش یک گیاه بالغ به فروش برسد و از آن چندین گیاه مجزا بوجود آید، زیرا زمانی که صرف این عمل می‌شود، خود یک عامل مهم است. از آنجا که گیاهان مختلف دارای سرعت رشد مختلف هستند، شما باید در کاشت بذرها طوری برنامه‌ریزی نمایید که در زمان دلخواه گیاه به گل نشیند و پر از برگهای خوش‌نما باشد.

تولید گیاهان از طریق بذر یک عمل مشکل نیست، شما می‌توانید به عنوان سرگرمی برای بعدازظهرها یک باغچه کوچک طراحی کنید، ولی البته برخی از مراقبتها را باید به عمل آورید. اگر چه اکثر گیاهان در طبیعت از طریق بذر تکثیر می‌شوند، ولی ممکن است تعدادی از آنها در باغچه شما با این روش تولید نشوند. اما شما می‌توانید برای تکثیر این نوع گیاهان از روش قلمه‌زنی استفاده کنید.

وسایل مورد نیاز برای تولید گیاه از طریق کاشت بذر:

برای کاشت بذر فقط چند گلدان و مقداری خاک و کود

خاک مناسب برای کاشت بذر:

برای کشت بذر نباید از خاکهای گلدانی استفاده کنیم، زیرا این خاک بسیار غنی بوده و تمامی بذرها را خواهد سوزاند. تقریبا اکثر باغبانان از یک خاک مرکب از ماسه و خاک برگ و یا خاک باغچه استفاده می‌کنند. امروزه نیز از همین روش استفاده می‌کنند. همچنین شما می‌توانید از بسته‌های خاک آماده کشت که مخصوص کاشت بذر هستند نیز استفاده نمایید که در این سایت نیز موجود می‌باشند. بذر در این نوع از خاکها بدون اینکه به مشکلی بر بخورد جوانه خواهد زد.

زمان کاشت بذر:

غالبا بهترین زمان کاشت بذر برای گیاهی که در فصل پاییز یا زمستان به بلوغ می‌رسد، ماههای اسفند و فروردین است. بذرهایی که در خلال این ماهها کشت می‌شوند باید دارای نشاهایی باشند که بتوانند در تابستان در گلدانها یا جعبه‌های کنار پنجره و یا بالکن قرار داده شوند. به این طریق گیاهان قبل از این که به داخل آپارتمان انتقال یابند از فضای آزاد استفاده خواهند کرد.

 

نگهداری از گیاهان آپارتمانی الفباغبخوانید:

نگهداری از گیاهان آپارتمانی با رعایت این چند نکته کوتاه!!!

روش کار کاشت بذر:

گلدانها را روی میز قرار داده و برای هر نوع بذر یک گلدان مجزا به کار برید و آنها را با مخلوط خاک آماده کشت و یا ورمی‌کمپوست و … پر کنید. اگر چه ضروری نیست، ولی ایده خوبی است که در کف هر گلدان یک لایه مواد زهکش مانند تکه‌های سنگ و یا پوکه معدنی استفاده نمایید. قبل از آبیاری لازم است سطح خاک را کاملا صاف نمایید. مخلوط استفاده شده در گلدانها باید آبیاری گردد، ولی نباید به حالت غرقابی درآید. عمل صاف کردن و کوبیدن خاک را تا جایی انجام دهید که سطح مخلوط به اندازه‌ ۱ سانتیمتر پایینتر از لبه گلدان قرار گیرد. سپس بذرها را روی این سطح صاف شده کنار هم قرار داده و دقت کنید که فاصله بین بذرها کمتر از ۱/۵ سانتیمتر نباشد. گیاهانی نظیر: بگونیا، اطلسی و گلوکسینیا دارای بذرهای ریزند که می‌تواند آنها را بدون این که پوششی داشته باشند، روی خاک پاشید. در صورتی که در مورد بذرهای بزرگ باید یک لایه از مخلوط را به اندازه قطر بذر روی آن پاشید. بعد از این کار مجددا روی خاک را فشار داده تا صاف شود و مطمئن شوید که تماس خوب بین بذر و خاک ایجاد شده است. هنگام صاف کردن خاک توجه داشته باشید که از یک وسیله کاملا خشک استفاده نمایید مانند یک غلطک خشک؛ زیرا در صورت داشتن رطوبت بذرها به آن می‌چسبند.

همیشه سعی کنید که برای بذرهای هر رقم از یک گلدان مجزا استفاده نمایید، زیرا زمان جوانه‌ زنی بذرها در گیاهان مختلف بطور قابل ملاحظه‌ای با هم فرق دارد.

زمانی که تمامی بذرها را کاشتید گلدان را بطور کامل به صورت آبیاری تحتانی آب دهید. به اینصورت که گلدان را در یک ظرف آب قرار دهید تا آنجا که رطوبت در سطح گلدان آشکار گردد. در این مورد نیز از آب همدمای اتاق استفاده نمایید. آب سرد ممکن است مراحل جوانه‌ زنی را آهسته کند. گلدانها باید توسط یک قطعه شیشه و یا یک تکه روزنامه و یا حتی یک پلاستیک پوشیده شده و بعد آنها را در یک کمد یا کابینت قرار دهید تا مراحل جوانه‌ زنی آغاز گردد. علت پوشاندن گلدان این است که این کار موجب حفظ رطوبت شده و سبب افزایش رطوبت سطحی گلدان می‌گردد.

همانطور که قبلا نیز گفته شد، بذرها مدت زمانهای مختلفی برای جوانه‌ زنی احتیاج دارند (از چند روز تا چند هفته). اکثر گیاهان خانگی از دسته اول هستند و شما بسیار سریع لکه‌های سبز را مشاهده می‌کنید. در طی مدت جوانه‌ زنی، هر روز گلدانها را بررسی کرده تا مبادا رطوبت آنها کاملا خشک شده باشد.

مخلوط خاک همیشه باید مرطوب باشد. بهترین دما برای اکثر گیاهان در طی کاشت بذر و جوانه زنی ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتیگراد (دمای معمولی اطاق) است. زمانی که جوانه‌ها سبز شدند پوشش‌ها را از روی گلدانها بردارید و آنها را در یک محیط روشن قرار دهید، البته نه در نور مستقیم خورشید. پس از چند روز دیگر می‌توانید آنها را به محلی که در طول روز آفتاب می‌گیرد، منتقل نمایید. برخی از مخلوط‌های خاک مانند ورمی‌کمپوست به دلیل اینکه یک ماده استریل حد واسط و عاری از مواد غذایی گیاهی است، بذرهای جوانه‌زده شده نمی‌توانند به مدت زیادی در این محیط باقی بمانند. به همین دلیل به محض مشاهده تشکیل برگهای ثانویه، زمان انتقال نشاها به خاکی که بتواند در آن موادغذایی را جذب کنند، فرا رسیده است.

اگر شما در مقیاس زیادی اقدام به کاشت بذر نمایید، ممکن است بخواهید قبل از انتقال نهالها به گلدان اصلی، آنها را مدتی در یک جعبه قرار دهید و بعد از این که پرپشت شدند آنها را به گلدان منتقل نمایید. در مقیاسهای کمتر، می‌توانید نشاها را مستقیما به گلدانهایی که قصد دارید گیاه را در آن پرورش دهید، منتقل کنید. در قرار دادن نشاها در گلدان، باید مراقب باشید که به ریشه‌های ظریف گیاه جدید صدمه‌ای وارد نشود. روش مناسب برای این منظور، استفاده از یک تکه چوب شکاف‌دار برای نشاندن نشاها در گلدان است. برای دریافت گیاه جدید، خاک باید مرطوب بوده و فشرده شده باشد و گلدان باید با مواد زهکش آماده شده باشد (کف گلدان). سپس توسط خاک معمولی باغبانی، گلدان را پر کرده و توسط میخ نشا یا یک جسم تیز سوراخ کم عمقی در سطح خاک ایجاد نموده و نشا را به آرامی داخل سوراخ جای دهید و خاک اطراف ساقه را با انگشت سفت کنید. در این زمان گلدان را کاملا آبیاری کنید. ترجیحا از آبیاری تحتانی استفاده نمایید و برای یک یا چند روز گلدان را در یک گوشه سایه‌دار قرار دهید.

کاشت بذر الفباغ کاشت بذر الفباغ کاشت بذر الفباغ کاشت بذر الفباغ کاشت بذر الفباغ کاشت بذر الفباغ کاشت بذر الفباغ کاشت بذر الفباغ

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
منبع: الفباغ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *