گل و گیاه زینتی, مقالات

کاشت، تکثیر و نگهداری از حسن یوسف در ۴ قدم

حسن یوسف / Solenostemon

حسن یوسف گیاهی است که بیشتر به دلیل رنگارنگ بوده برگهایش محبوبیت داشته و کاشته میشود. طیف رنگ برگهای این گیاه بسیار زیاد بوده از جمله سفید، زرد، قرمز، صورتی، بنفش و طیف گسترده ای از رنگ سبز و رنگهای دیگر. این گیاه را هم در بیرون منزل و هم داخل میتوان کشت و نگهداری نمود به این شرط که اگر دمای هوا به زیر ۱۰ درجه برسد آن را به داخل خانه بیاورید.

در زیر به ۴ قدم کاشت و نگهداری از گیاه حسن یوسف میپردازیم:

۱- تکثیر و کاشت از طریق بذر حسن یوسف:

اگر میخواهید این گیاه را از طریق بذر و در بیرون منزل کشت نمایید بهترین فصل اوایل بهار و یا ۸ هفته قبل از پایان آخرین سرما میباشد. کاشت بذر این گیاه در اواخر بهار و یا آغاز تابستان به دلیل گرمای هوا رشد گیاه را کندتر میکند.

خاکی که برای کشت این گیاه انتخاب مینمایید. بهتر است کاملا سبک و غنی باشد. یک سینی نشا و یا چند گلدان کوچک انتخاب کرده و آنها را با خاک آماده کشت یا خاک باغچه پر نمایید. برای اینکه رشد و جوانه زنی گیاه خوب باشد لازم است خاکی غنی انتخاب شده و زهکشی گلدان و محل کاشت خوب باشد تا آب اضافه از محیط خارج شود.

بذرها را روی خاک قرار دهید و کمی از خاک بستر را روی بذرها بپاشید طوری که بذرها در زیر خاک دفن نشوند، زیرا بذرها برای جوانه زنی به نور نیاز دارند. خاک را همیشه مرطوب نگهدارید و خاک را زیاد خیس نکنید تا بذرها خفه نشوند.

همچنین برای اینکه خاک گلدان یا سینی نشا خشک نشود میتوانید روی سطح خاک را با پلاستیک بپوشانید و بعد از جوانه زنی پلاستیک را بردارید.

برای جوانه زنی، گیاه حسن یوسف باید در دمای ۲۱ درجه و محیط نورگیر قرار گیرد و نور به صورت غیر مستقیم باشد.

بعد از اینکه گیاه کمی رشد نمود و چند برگی شد آماده انتقال به گلدان بزرگتر و یا درون خاک و کشت در باغچه است.

۲- کاشت حسن یوسف از طریق قلمه زنی:

قلمه حسن یوسف را میتوانید از گیاه بالغ برداشت کنید. برای این کار شاخه ای که بدون گل و یا شکوفه است را انتخاب نمایید و حدود ۱۰ – ۱۵ سانت از این شاخه را برش دهید. برای رشد سریعتر و ریشه زایی بهتر میتوانید به پایه برش خورده کمی هورمون ریشه زا زده تا ریشه زایی سریعتر صورت گیرد. همچنین میتوانید بخش برش خورده را درون آب قرار دهید تا ریشه زده شود. قلمه را در یک لیوان آب قرار دهید تا ریشه ظاهر شود.

بعد از ریشه زایی قلمه حسن یوسف، آن را به آرامی درون یک گلدان قرار داده و روی ریشه ها را با خاک بپوشانید. مخلوطی از خاک باغچه و ورمی کمپوست میتواند رشد این گیاه را سرعت ببخشد.

دقت کنید هر قلمه را درون یک گلدان جداگانه قرار دهید و خاک را همواره مرطوب نگهدارید. بعد از کاشت روی گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید زیرا ریشه قلمه بسیار کوچک و رشد نیافته است و توان جذب آب از خاک را به صورت کامل ندارد و گیاه نمیتواند آبی که از طریق برگ و ساقه تبخیر میشود را جبران نماید. بعد از ۲ – ۴ هفته میتوانید پلاستیک را از روی گلدان بردارید.

گلدان را در یک اتاق با درجه حرارت حدود ۲۱ درجه و نور غیر مستقیم قرار دهید. گیاه حسن یوسف را بعد از کمی که از رشد آن گذشت و رشد مطلوبی پیدا کرد از خانه بیرون برده و در باغچه بکارید. قبل از انتقال کامل گیاه، گلدان را روزی چند ساعت بیرون برده و بعد به داخل خانه بیاورید تا به آرامی به محیط بیرون عادت کند و گیاه دچار تنش نشود.

۳- مراقبت از حسن یوسف:

برای انتقال حسن یوسف به خارج از خانه و انتقال آن به باغ یا باغچه محلی را انتخاب نمایید که کاملا آفتابی و سایه کم داشته باشد. سوراخی بیش از دو برابر اندازه ریشه در زمین ایجاد نمایید. گیاه را داخل گودال قرار داده و اطراف آن را با خاک برگ و ورمی کمپوست پر نمایید.

اگر میخواهید درون باغچه تعداد زیادی حسن یوسف بکارید بهتر است فاصله بوته ها از هم حداقل ۳۰ سانت باشد.

خاک گلدان را همواره مرطوب نگهدارید ولی از خیس کردن خاک خودداری کنید زیرا ریشه ها دچار مشکل میشوند. انتهای گلدان و یا باغچه شما باید زهکشی مناسبی جهت خروج آب اضافه از محیط داشته باشد. البته باید دقت نمایید که هوای گرم نیاز گیاه به آب را افزایش میدهد. اگر برگهای گیاه درحال از بین رفتن هستند احتمالا به نور خورشید نیاز دارند.

برای رشد بهتر گیاه میتوانید به آن کود ۲۰ – ۲۰ – ۲۰ یکبار در هر فصل و یا به صورت رقیق شده با آب (رقیق به صورت یک دوم یا یک چهارم) هر دو هفته یکبار به گیاه بدهید.

شاخه هایی را که رشد زیادی داشته و سنگین شده اند را هر چند وقت یکبار هرس کنید تا رشد گیاه بهتر صورت گیرد.

۴- مراقبت از حسن یوسف در برابر سرما، آفت و بیماری: 

تنها در مناطق گرم حسن یوسف را در محیط باز مانند باغ یا باغچه بکارید زیرا این گیاه به سرما حساس بوده و برگها به سرعت از بین میروند. برای مقابله با سرما زمانی که دمای محیط به زیر ۱۵ درجه رسید گیاه را آرام آرام به محیط سایه برده تا اینکه کاملا به این محیط عادت نماید حساسیت آن نسبت به نور کمتر گردد. گیاه را به مرور به داخل خانه آورید تا به دمای داخل عادت نماید.

شته ها یکی از مهمترین آفت این گیاه بشمار میروند که زیر برگ و بر روی ساقه رشد میکنند. میتوانید یک دوم الکل و یک دوم آب را با هم مخلوط کرده و محلول حاصل را به پنبه آغشته کرده و بر محل شته زده بمالید تا از بین بروند. این محلول را میتوانید به صورت اسپری نیز استفاده نمایید. این محلول برای دفع بیشتر آفات کاربرد دارند.

اگر آبیاری به گیاه حسن یوسف زیاد باشد ممکن است عنکبوت و یا در روی سطح خاک و در کنار ساقه قارچ تشکیل شود. برای مقابله با این اتفاق میزان آب آبیاری را کم کرده و در حد نیم سانت روی خاک شن و ماسه اضافه نمایید و یک اسپری ضد قارچ نیز برای جلوگیری از گسترش بیماری استفاده کنید. 

برگهای آسیب دیده را با قیچی بچینید و اسپری الکل را روی محل اسپری کنید تا از گسترش آفت جلوگیری کنید. 

 

حسن یوسف / Solenostemonحسن یوسف / Solenostemon

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
منبع: الفباغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *