اصول باغبانی, مقالات

آبیاری گیاهان آپارتمانی چه زمانی باید باشد؟

آبیاری گیاهان آپارتمانی الفباغ

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که برای اکثر افراد مطرح می‌شود این است که «چه زمانی باید اقدام به آبیاری گیاهان نمود؟» و متاسفانه جواب صریح و روشنی به این سوال وجود ندارد.

در ادامه به چند روش پرداخته می‌شود که زمان آبیاری گیاهان بهتر تشخیص داده شده و همچنین با چند سیستم و روش آبیاری آشنا می‌شوید. با ما همراه باشید.

زمان مناسب آبیاری گیاهان آپارتمانی:

گیاهان باید زمانی آبیاری شوند که به آب نیاز داشته باشند و این مسئله به چند عامل مهم بستگی دارد.

این عوامل عبارتند از: رطوبت، گرما، خشکی، اندازه گلدان و نوع گیاهی که شما با آن سر و کار دارید.

واضح است گیاهانی که در اتاقی گرم و خشک نگهداری می‌شوند در مقایسه با گیاهانی که در محیط خنک‌تر و با رطوبت بیشتر، به میزان آبیاری بیشتری نیاز دارند. همچنین گیاهانی که زادگاه آنها مناطق گرم و خشک و بارندگی پراکنده است، مانند کاکتوس و … به میزان آب کمتری نیاز داشته و برعکس گیاهانی نظیر سرخس و بگونیا که زادگاه آنها مناطق پرباران است، آبیاری بیشتری باید داشته باشند.

بهترین قانون که می‌توان از آن استفاده کرد این است که : «هرگاه سطح خاک هنگام لمس خشک بود گیاهان به آب نیاز دارند». 

نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید این است که آبیاری بیش از حد مانند کمبود آب برای گیاه خطرناک است. گیاهی که ریشه آن همواره خیس باشد می‌پوسد و رشدش متوقف می‌شود. بسیاری از مردم تصور می‌کنند گیاه باید همواره مرطوب باشد و طبق عادت مدام کمی آب پای گیاه می‌ریزند و همین مسئله موجب سنگینی خاک شده و گیاه در این خاک خیس و سنگین از بین می‌رود. بهتر است بجای آبیاری دایمی، هر چند وقت یکبار گیاه را آبیاری نمایید.

طوری به گیاه آب دهید که مطمئن شوید که تمام خاک گلدان به اندازه کافی مرطوب شده و فقط به چند سانتی‌متری بالای سطح خاک اکتفا نکنید.

همانطور که قبلا نیز گفته شد هیچ قانونی برای میزان آبیاری گیاهان و تعداد دفعات آبیاری گیاهان وجود ندارد اما با کمی آبیاری متوجه می‌شوید که تعداد دفعات آبیاری برای هر گیاه چقدر است. همچنین می‌توانید برنامه‌‌ریزی نمایید تا در زمانی مشخص آبیاری به گیاه را انجام دهید.

اگر مجبور بودید که گیاه خود را یک یا چند روز بدون آب بگذارید نگران نباشید، زیرا آنها زنده خواهند ماند و مشکل خاصی پیش نمی‌آید اما داشتن برنامه برای آبیاری می‌تواند برای گیاه مفیدتر باشد.

سیستم‌های آبیاری گیاهان:

طبق یک قانون رایج اکثر گیاهان گلدانی را باید به طریق آبیاری فوقانی آبیاری نمود. اصلی‌ترین استثناء در این قانون گل بنفشه آفریقایی است، زیرا مرطوب کردن سطح برگ برای این گیاه مضر است. البته مشکل است بدون پاشیدن آب روی گیاه، آبیاری را انجام دهیم؛ ولی در سایر موارد، آبیاری فوقانی مناسب‌ترین و موفقیت‌آمیزترین روش است.

همیشه مطمئن باشید سطح خاک حدود ۳ سانتیمتر پایین‌تر از لبه گلدان باشد. بهترین راه برای تامین رطوبت این است که گلدان را تا لبه با آب پر کنیم و اجازه دهیم تا آب اضافه از سوراخ زهکشی انتهای گلدان خارج شود.

در مورد گیاهانی که به آبیاری تحتانی علاقه دارند، باید گلدان را درون ظرفی قرار دهید که آب در آن ظرف جریان دارد و اجازه دهید که گلدان از پایین جذب آب را انجام دهد. این کار تا زمانی ادامه می‌یابد که وقتی سطح خاک را لمس می‌کنید مرطوب شده باشد. هرگز گلدانها را پس از اینکه به اندازه کافی خیس خوردند در آب قرار ندهید؛ زیرا این مسئله موجب خیس شدن بیش از حد ریشه شده و برای گیاه زیان‌آور است. در این مورد بخصوص برای گیاهان جعبه‌ای، دقت زیادی لازم دارد.

یک ساعت بعد از اینکه گلدانها را درون آب قرار دادید آنها را بلند کرده و بررسی نمایید که آب اضافه بالا نیامده باشد. آبیاری گیاهان به صوت تحتانی یک نوع آبیاری فیتیله‌ای است. برای این کار نیاز است که یک فیتیله قیطانی نسبتا ضخیم وجود دارد که برای جریان دادن آب به سمت ریشه‌های داخل گلدان استفاده می‌شود. یک سر فیتیله داخل ظرف آب و سر دیگر داخل گلدان قرار دارد و با خشک شدن خاک آب از طریق فیتیله به سمت داخل گلدان منتقل شده و خاک را مرطوب می‌نماید. شما همچنین می‌توانید از گلدان‌های مخصوص این کار نیز استفاده نمایید.

به یاد داشته باشید که همیشه از آب همدمای محیط یا کمی گرمتر استفاده کنید. آب سرد معمولا مورد پسند بسیار از آفات گیاهی است و به همین دلیل باید از آن اجتناب نمود.

اگر در جایی زندگی می‌کنید که آب لوله کشی دارای املاح زیاد و سخت است بهتر است آب را تصفیه نمایید زیرا گیاهان در زادگاه طبیعی خود از آب باران استفاده می‌نمایند که سبکترین آبی است که شما می‌توانید پیدا نمایید.

املاح آب باعث بروز لکه‌هایی در سطح برگها شده و برای رشد و نمو گیاه مناسب نیستند.

به طور خلاصه کل مطالب بیان شده در مورد آبیاری گیاهان را می‌توان در ۳ نکته بیان نمود:

۱- زمانی اقدام به آبیاری گیاهان نمایید که اگر خاک را لمس کنید، خاک خشک باشد.

۲- هنگام آبیاری گیاهان صبر کنید تا گیاه کامل آبیاری شده و از آبیاری با حجم کم و دفعات زیاد خودداری نمایید.

۳- از آب همدمای اتاق و یا کمی گرم‌تر استفاده کرده و هرگز آب سرد استفاده نکنید.

آبیاری گیاهان آپارتمانی الفباغ آبیاری گیاهان آپارتمانی الفباغ آبیاری گیاهان آپارتمانی الفباغ آبیاری گیاهان آپارتمانی الفباغآبیاری گیاهان آپارتمانی الفباغ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *