خانه باغبانی و گل و گیاه پپرومیا و روش نگهداری از این گیاه زینتی

پپرومیا و روش نگهداری از این گیاه زینتی

۰
پپرومیا و روش نگهداری از این گیاه زینتی
peperomia caperata

نام: پپرومیا

نام انگلیسی: peperomia

گونه P. sandersi

پپرومیا شهرت زیادی داشته بعضی وقت‌ها هندوانه‌ای نیز گفته می‌شود. این نامگذاری به دلیل شکل برگهای راه‌راهش است که شبیه برگ هندوانه است.

پپرومیا به دلیل اینکه بومی جنگلهای برزیل است به محیط گرم و مرطوب و دور از وزش باد علاقه دارد آفتاب مناسب، مقدار کافی آب همدمای اتاق تغذیه کود دهی گیاه را شاداب نگه می دارد این گیاه از طریق قلمه ساقه و برگ تکثیر شده و البته بهتر است البته زنی در بهار انجام شود.

پپرومیا گیاهی است که به صورت گسترده در ساخت تراریوم (باغ شیشه‌ای) و جاهایی رویانده می‌شوند که با محدودیت جا روبه‌رو هستند. این گیاه رشد کندی داشته و در هم فشرده است و برخی از انواع آنها خوشه‌های گل دم- موشی مانند تولید میکنند که از گلهای سبز رنگ ظریف تشکیل شده است. با توجه به خصوصیات این گیاه راهی برای تشخیص اینکه گیاه مورد نظر پپرومیا است یا نه وجود ندارد.

سه نوع پپرومیا هستند که معمولترند و شامل پپرومیا کاپراتا، پپرومیا هدرافولیا، پپرومیا ماگنولیافولیا و افراد با تجربه برای تشخیص این سه نوع مشکلی ندارند اما گونه‌های دیگر سخت تشخیص داده می‌شود. در بازار معمولا انواع رونده، بوته‌ای و قائم وجود دارد. برگهای این گیاه ممکن است گوشتی، کرکدار، مودار، صاف، موجدار، سبز یا رنگین یا حتی دارای نوارهایی مثل هندوانه باشد.

مراقبت از این گیاه در شرایطی پایین از شرایط معمولی و متوسط، ساده است، اما باید به یاد داشت که محیط طبیعی رشد آنها تنه درختان یا کف جنگل‌های گرمسیری بارانی است. برای پرورش این گیاه می‌باید از کمپوست دارای پیت به جای خاک استفاده نمود. کمبود آب باعث ریزش برگها می‌گردد. اما با وجود آنکه زیستگاه این گیاه جنگل است، این گیاه نیازی به محیط مرطوب ندارد و حتی در اتاقی که دستگاه حرارت مرکزی نصب است نیز دوام می‌آورد.

روش نگهداری از گیاه پپرومیا:

دما: به گرمای متوسط نیاز دارد – حداقل دما در زمستان ۱۰ – ۱۲ درجه سانتیگراد.

نور: در محلی نورگیر یا نیمه سایه و به دور از تابش مستقیم خورشید باشد. زیر نور لامپهای فلورسنت خیلی خوب رشد می‌کند.

آب: بین دو نوبت آبیاری، کمپوست بید تا اندازه‌ای خشک باشد، اما نه تا موقعی که برگ پژمرده شود. آب ولرم و در زمستان مقدار آب کم باشد.

رطوبت هوا: در تابستان گاهی رطوبت اطراف برگها را بالا ببرید، اما در زمستان هرگز این کار را نکنید.

تعویض گلدان: از تعویض مکرر گلدان خودداری کنید. بعد از چند سال اگر ضرورت داشت گیاهان را در بهار به گلدانی منتقل کنید که فقط کمی بزرگتر است.

تکثیر: قلمه این گیاهان به سادگی ریشه می‌دهد. بین فصل بهار و تا پایان تابستان از انواع قائم و رونده پپرومیا قلمه تهیه کرده و بکارید. انواع بوته‌ای پپرومیاها با قلمه برگ تکثیر می‌شوند.

مشکلات خاص برای پپرومیا: 

در انواع دارای برگ‌های گوشتی ریزش ناگهانی برگ دیده می‌شود. دلیل آن آبیاری دیر هنگام است. وقتی آب بدهید که کمپوست نزدیک به خشک شدن باشد، اما برگ پژمرده نباشد.

نوک و لبه برگ‌ها قهوه‌ای است. دلیل این عارضه کاهش ناگهانی دماست. همه برگهای آسیب دیده را باید چید. گیاه را از دمای پایین کنار پنجره و خشکی دور نگاه دارید.

ریزش ناگهانی برگ در زمستان. دما فوق‌العاده پایین است. گیاه را در محلی قرار دهید که گرما حداقل ۱۰ درجه سانتیگراد باشد. 

برگها پژمرده و بی‌رنگ‌اند، پوسیدگی ساقه یا برگ وجود دارد، پشت برگها چوب پنبه‌ای یا متورم است. دلیل این ناهنجاری‌ها آبیاری بیش از حد مخصوصا در زمستان است.

انواع پپرومیا:

انواع رونده:

پپرومیا
peperomia prostrata

پیرومیا
peperomia rotundifolia

پپرومیا
peperomia scandens variegata

 

انواع بوته‌ای:

پپرومیا
peperomia caperata

پپرومیا
peperomia-argyreia

پپرومیا
peperomia griseoargentea

پپرومیا قائم:

پپرومیا
peperomia verticillata

پپرومیا
peperomia magnoliifolia

پپرومیا
peperomia clusiifolia

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

منبع: الفباغ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید