خانه باغبانی و گل و گیاه اصول باغبانی ده فرمان طلایی برای نگهداری از گل و گیاه زینتی

ده فرمان طلایی برای نگهداری از گل و گیاه زینتی

0
502
گل و گیاه زینتی

نگهداری از هر کدام از گل و گیاهان زینتی و آپارتمانی شرایط مخصوص به خود از جمله درجه حرارت نگهداری، نوع خاک، میزان آبیاری و … دارد. اما به طور کلی موارد و نکاتی وجود دارد که برای نگهداری از تمامی گل و گیاهان می‌بایست رعایت شود. ده نکته کلیدی که در زیر به آن اشاره شده است، نکاتی هستند که در نگهداری از گیاهان می‌بایست به آنها توجه شود:

۱- نگذارید گل و گیاهان تکیده شوند:

ریشه گیاه به همان اندازه که آب نیاز دارد به هوا هم محتاج است. مرطوب بودن همیشگی خاک بعضی از گل‌ها به معنای مرگ آنهاست. آب را به دفعات و مقدار مناسب به گیاه بدهید.

۲- گیاهان نیاز به استراحت دارند:

افراد مبتدی معمولا شگفت‌زده می‌شوند اگر به آنها آموخته شود که تقریبا همه گل و گیاهان به استراحت زمستانی نیاز دارند یعنی در مقایسه با فصل رویش فعال به آب کمتر، مواد غذایی کمتر و گرمای کمتر نیاز دارند. 

۳- بپذیرید که بعضی از گیاهان موقتی زود از بین می‌روند:

بعضی از گیاهان معمولی که به رسم هدیه رد و بدل می‌شوند، از جمله سیکلامن و مینا، بیش از یک هفته باقی نمی‌مانند. این گیاهان گل دهنده که در گلدان عرضه می‌شوند، میهمان موقتی به شمار می‌آیند.

۴- رطوبت بیشتری برای گل و گیاهان فراهم کنید:

خشکی هوا اتاقی که با دستگاه حرارت مرکزی گرم می‌شود، در زمستان تفاوتی با هوای کویر ندارد. بیاموزید که چگونه می‌توانید رطوبت هوا را بالا ببرید.

۵- مشکلات پیش رو را به سرعت حل کنید:

چه مبتدی و چه کارکشته باشید، گاهی مشکلاتی پیش می‌آید. یک یا دو آفت شپشک آردی یا سپردار را به آسانی می‌توان از گیاه جدا کرد و از بین برد. اگر این یکی دو آفت سریعا از بین نروند، طغیان می‌کنند و این حالت چاره‌ناپذیر است. دادن آب بیش از اندازه در وهله نخست گیاه را از بین نمی‌برد، اما اگر طولانی شود به مرگ گیاه می‌انجامد. باید نشانه‌های مسئله را خیلی زود تشخیص داد و به سرعت آن را حل کرد.

۶- گل و گیاهان را گروه‌بندی کنید: 

تقریبا همه گیاهان وقتی گروه‌بندی شوند و نزدیک هم قرار گیرند بهتر به نظر می‌آیند و بهتر رشد می‌کنند. 

۷- گلدان‌ها را تعویض کنید:

بعد از یک یا دو سال گیاهان به تدریج بیمارگونه به نظر می‌رسند؛ در موارد زیاد با تعویض گلدان‌ها و گذاشتن آنها در گلدان بزرگ‌تر، مسئله حل می‌شود.

۸- عاقلانه انتخاب کنید:

گیاه باید بتواند در محلی که برای آن انتخاب کرده‌اید، به اوج شکوفایی برسد. گیاهی که سایه‌دوست است باید در سایه باشد. حتی متخصص گل و گیاه نمی‌تواند گیاه سایه‌دوست را در آفتاب به شکوفایی مورد نظر برساند.

۹- ابزار مناسب را در اختیار داشته باشید:

برای دادن آب به گل‌ها، آبپاشی تهیه کرده که لوله آبریز آن بلند و باریک باشد؛ برای بالا بردن رطوبت محیط و دفع ذرات گرد و خاک از روی برگ و مبارزه با آفات، آبفشان داشته باشید. به مقدرای کمپوست مرغوب، تعدادی گلدان با اندازه‌های متفاوت، چند تایی چوب قیم و نخ (برای بستن ساقه‌های ترد و شکننده) نیاز دارید. ظرف زیر گلدان ضروری است تا از نفوذ آب به قالی و مبل و صندلی جلوگیری کند. یک بطری کود شیمیایی مایع و مواد شیمیایی برای دفع آفات از لوازم ضروری دیگر برای حفظ شادابی گیاهان است. یک اسفنج نرم، یک چنگال و قاشق کهنه آشپزخانه، یک افشانه برای جلا دادن به برگها و یک قیچی باغبانی از دیگر لوازم ضروری جعبه ابزار باغبانی هستند.

۱۰- مراقب نیازهای خاص گل و گیاهان باشید

گل و گیاه زینتی

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
منبع: الفباغ

بدون دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید