اصول باغبانی, مقالات

نکات لازم در مورد نیاز نوری گیاهان آپارتمانی

نور مورد نیاز گیاهان الفباغ

قبل از خرید هر نوع از گیاهی لازم است مکان قرار دادن گیاه را تعیین کنید. بهترین محل برای قرارگیری گیاهان معمولا در کنار پنجره جنوبی ساختمان می‌باشد که نیاز نوری گیاهان برطرف گردد. پنجره‌های جنوبی بیشترین میزان نورگیری را دارند. بعد از پنجره جنوبی پنجره‌های شرقی و غربی و بعد از آنها پنجره شمالی نورگیر میباشد که پنجره شمالی کمترین میزان نورگیری را دارد.

نکاتی که در مورد نیاز نوری گیاهان باید بدانید:

توجه کنید که هر گیاهی نیاز نوری متفاوتی داشته و تمامی گیاهان نیاز به نور مستقیم خورشید ندارند و برخی از آنها حتی در نور مستقیم دچار آسیب می‌شوند. البته در کنار پنجره‌های آفتابگیر نیز می‌توان میزان سایه مورد نیاز گیاه را فراهم کنید. با تمام این احوال بهترین پنجره برای قرارگیری گیاهان، پنجره جنوبی می‌باشد؛ زیرا در تمام طول روز آفتاب خواهید داشت.

اکثر گیاهان و بخصوص گیاهان گلدار در کنار پنجره‌های جنوبی رشد بهتری دارند و همین مورد باعث چرخش جوانه‌ها و برگهای گیاهان به سمت نور خورشید می‌شوند. دقت نمایید برای اینکه گیاهان بد فرم و نامتقارن نشوند هر چند روز یکبار آنها را کمی بچرخانید تا تمامی قسمتهای گیاه به صورت یکنواخت از نور خورشید استفاده کرده و تقارن گیاه درون گلدان بهم نخورد و همچنین نیاز نوری آنها نیز برطرف گردد.

بسیاری از گیاهان بدون نور مستقیم خورشید رشد می‌کنند ولی هیچ گیاهی بدون نور قادر نیست به رشد خود به طور طبیعی ادامه دهد.

نور یکی از لزومی‌ترین بخش‌هایی است که برای رشد گیاه نیاز است و موجب تکامل در گیاه می‌شود. حتی گیاهانی مانند شمشیری که نیاز نوری آنها به صورتی است که نیازی به نور مستقیم خورشید ندارد نیز اگر در طولانی مدت در محیطی سایه و یا محلی تاریک قرار گیرد، گیاه از بین خواهد رفت. ابتدا برگهای گیاه شفافیت خود را از دست داده و سپس خود گیاه پژمرده شده و برگهای آن خواهند ریخت و نهایتا با آبیاری و تغذیه مناسب نیز هیچ بهبودی در وضعیت گیاه ایجاد نمی‌شود و گیاه از بین می‌رود.

نور مورد نیاز گیاهان الفباغ نور مورد نیاز گیاهان الفباغ

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
منبع: الفباغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *