سبزیجات, مقالات

نحوه کاشت سبزی شاهی در خانه

شاهی / Garden cress

روش کاشت گیاه شاهی

نام : شاهی

نام انگلیسی: Garden cress

نام علمی: Lepidium sativum

شاهی گیاهی است با طعم کمی تند که از آن در انواع سالاد و سوپ و همچنین به صورت سبزی و خام استفاده میشود. این گیاه به محیط سرد علاقه دارد. این گیاه سرشار از ویتامین C و انواع ویتامینها و املاح است و برای بدن بسیار مفید بوده و کاشت آن در منزل میتواند بسیار لذتبخش باشد.

در زیر نحوه کاشت این گیاه مورد بررسی قرار میگیرد:

کاشت شاهی در باغچه و باغ:

برای کاشت این گیاه ابتدا لازم است یک منطقه سایه دار انتخاب کنید زیرا این گیاه در نور غیر مستقیم و سایه رشد بهتری خواهد داشت. هوای گرم برای این گیاه مضر بوده و طعم آن را تلخ میکند. فصل کشت این گیاه بهار و پاییز است. بهترین روش کشت این گیاه، کاشت شاهی از طریق بذر است. بذر شاهی با کیفیت را تهیه کنید. خاک محل کشت را با کمی ورمی کمپوست مخلوط کنید و بذرها را روی خاک پخش کرده و کمی خاک روی بذرها الک کنید تا بذرها پوشش داده شوند. سطح خاک را با کمی آب مرطوب نمایید تا بذر به خاک بچسبد. این گیاه را میتوانید به صورت ردیفی نیز کشت نمایید. در اینصورت فاصله بین ردیفها بهتر است حدود ۴۰ – ۶۰ سانت باشد.

این گیاه به سرعت جوانه زده و رشد میکند. بعد از ۲ تا ۳ هفته از زمان کاشت گیاه آماده برداشت میباشد. 

اجازه رشد به علفهای هرز ندهید و با مشاهده علف هرز آنها را از خاک خارج کنید تا گیاه رشد بهتری داشته باشد. شما میتوانید این گیاه را در کنار هویج و تربچه نیز کشت نمایید.

کاشت شاهی در داخل آپارتمان و خانه:

یک ظرف کم عمق و یا یک بشقاب را انتخاب کرده یک دستمال داخل آن پهن کنید و بذرها را رو یا داخل دستمال بگذارید و دستمال را کاملا خیس کنید تا بذرها خیس شده و متورم شوند. گلدانی کم عمق انتخاب کرده و کف آن را سنگ گذاشته تا آب اضافه خارج گردد. ارتفاع گلدان انتخابی بهتر است زیاد نباشد و حدود ۱۰ – ۱۵ سانت مناسب کاشت گیاه میباشد. 

داخل گلدان را با خاک باغچه و ورمی کمپوست پر کنید. بذرها را روی خاک قرار داده و کمی از مخلوط بستر را روی بذرها بپاشید. 

روی گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید تا رطوبت خاک از بین نرود و بذرها دچار کمبود رطوبت در زمان جوانه زنی نشوند.

برداشت شاهی:

وقتی که گیاه به ارتفاع حدود ۱۰ سانت برسد آماده برداشت است آنرا از حدود ۲ سانت بالاتر از سطح خاک قیچی کرده تا گیاه دوباره رشد مجدد کند.

این گیاه را میتوان ۴ تا ۵ مرتبه برداشت کرد و سپس اجازه داد تا رشد خود را کامل کند و به بذر برود و بذرها را برداشت کرده تا در فصل بعدی دوباره آنها را کشت نمایید.

اگر ساقه این گیاه را در آب قرار دهید نیز ریشه داده و میتوانید آن را کشت کرده و گیاه کاملی را بدست آورید.

اگر میخواهید به صورت مداوم از گیاه شاهی برداشت داشته باشید، هر دو هفته یکبار گیاه را از ۲ سانت بالاتر از خاک برش دهید و برداشت نمایید.

این گیاه نیاز به آب زیاد برای رشد خود دارد و باید همیشه خاک را مرطوب نگهدارید.

بعد از حدود یک تا دو هفته که از رشد این گیاه گذشت مقداری از گیاهان را از خاک خارج کنید تا فاصله بین بوته ها از هم بیشتر شده و به حدود ۱۵ سانت از هم برسند.

شاهی / Garden cressشاهی / Garden cress

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
منبع: الفباغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *