خانه باغبانی و گل و گیاه چگونه گل کوکب را در گلدان کشت نماییم؟

چگونه گل کوکب را در گلدان کشت نماییم؟

۰
چگونه گل کوکب را در گلدان کشت نماییم؟

طیف گسترده رنگهای گل کوکب (Dahlia) درون هر گلدان زیبایی خاصی دارند و علاقمندان زیاد هستند که تمایل دارند از این طیف برای زیباسازی خانه خود استفاده نمایند. این گیاه دارای گونه های پاکوتاه و پابلند است که در کنار یکدیگر گلدان و حتی باغچه شما را بسیار زیبا میسازد. با توجه کردن به برخی نکات و مراقبت اندکی که این گیاه نیاز دارد میتوانید در طول فصل بهار و تابستان از زیبایی آن لذت ببرید.

شرایط مورد نیاز گل کوکب برای رشد:

بذر گونه ای از این گیاه را که تمایل به کاشت آن دارید را تهیه کنید. نوع پاکوتاه این گیاه برای کاشت در انواع گلدانها مناسب است ولی برای کاشت نوع پابلند حتما به گلدانی بزرگ نیاز است.

نوع پاکوتاه شامل (Bednall Beauty، Llandaff) که تا حدود ۶۰ سانت و پابلند (Sunlight، Twyning’s After Eight) که تا حدود کمی بیش از ۱ متر رشد میکنند.

برای کاشت گلدانی را انتخاب نمایید که حداقل ۳۰ سانت قطر و ۳۰ سانت ارتفاع داشته باشد. گلدانی با این ابعاد به حدود ۱۹ تا ۲۶ لیتر خاک نیاز دارند. اگر گونه های پابلند را برای کشت انتخاب مینمایید حتما به گلدان بزرگتری نیز احتیاج دارد.

کف گلدان میباید چند سوراخ برای تخلیه آب اضافه داشته باشد. برخی از گلدانها در کف خود سوراخ دارند ولی اگر نداشتند حتما چند سوراخ در کف آن ایجاد نمایید. گل کوکب نیاز به آب متوسط و خاکی مرطوب دارد و نیاز است همواره دقت نمایید آب اضافه گلدان بتواند از آن خارج گردد زیرا ریشه های گیاه مستعد پوسیده شدن هستند.

برای اطمینان از اینکه گیاه دچار بیماری نشود، گلدان را با کمی صابون و آب گرم تمیز نمایید.

خاک مناسب برای رشد گیاه بسیار مهم است و لازم است خاک کاملا متخلخل و سبک باشد تا رشد و جوانه زنی در گیاه به آسانی صورت گیرد. ترکیب ۲ قسمت خاک گلدان و یک قسمت پیت ماس برای این گیاه بسیار خوب میباشد.

کاشت گل کوکب:

گل کوکب را اوایل تا اواسط بهار باید کاشت زیرا این گیاه به سرما حساس است. زمانی میتوانید گلدان را خارج از منزل نگهداری کنید که در فصل بهار یا تابستان باشد. سرما برای این گیاه مضر میباشد. 

کف گلدان را با یک لایه سنگ متوسط و کمی شن و ماسه پر کنید تا امکان خروج آب اضافه از گلدان ایجاد شود. خاک را تا ۱۰ سانت مانده به لبه گلدان پر کنید. میتوانید در این قسمت مقداری کود، مثلا کود ۲۰ – ۲۰ – ۲۰ و یا دیگر کودهای عمومی رشد گیاه استفاده کنید. 

بذرها را روی خاک پخش کنید و یک لایه نازک خاک روی آن الک نمایید. سطح خاک را اندکی مرطوب کنید تا بذرها شروع به جوانه زنی کنند. میتوانید یک روز قبل از کشت بذرها را کمی خیس کرده تا متورم شوند و جوانه زنی سرعت پیدا کند.

برای اینکه رطوبت در دسترس گیاه از بین نرود روی گلدان را با پلاستیک بپوشانید و بعد از رشد برگهای اولیه پلاستیک را از روی گلدان بردارید.

در هر بار آبیاری انگشت خود را درون خاک کنید، اگر انگشت مرطوب شد نیاز به آب ندارد ولی اگر احساس خشکی یا رطوبت کم داشتید آبیاری انجام دهید. با جوانه زنی و ظاهر شدن برگهای اولیه مقدار کمی خاک پای گیاه و تا کمی پایین تر از برگها بریزید و مراقب باشید برگها بالای خاک قرار بگیرند. 

این کار را برای استقرار بهتر گیاه و ساقه در خاک انجام دهید. بعد از حدود ۲ هفته گیاه رشد قابل توجهی داشته و بعد از ۸ هفته شکوفه ها روی گیاه ظاهر میشوند.

برای اطمینان یک چوب در کنار بوته درون خاک فرو کنید تا به عنوان قیم عمل کند.

مراقبت از گیاه گل کوکب:

گلدان را در محلی نورگیر قرار دهید زیرا این گیاه به ۶ تا ۸ ساعت نور مستقیم برای رشد خود نیاز دارد. برای رشد بهتر محلی را انتخاب نمایید که از صبح در معرض نور آفتاب قرار گیرد.

اگر گل کوکب را در خانه نگهداری میکنید و این میزان نور در دسترس نیست میتوانید از چراغهای فلورسنت و یا چراغهای رشد گیاهی استفاده نمایید. ابتدای رشد گیاه نور مورد نیاز آن کمتر است و با رشد بیشتر گیاه نیاز به نور بیشتری پیدا میکند. 

وقتی برگها از لبه گلدان عبور کردند و بزرگ شدند آبیاری کامل ۲ – ۳ بار در هفته را انجام دهید تا رطوبت کافی در دسترس گیاه قرار بگیرد. 

وقتی گل کوکب به ارتفاع ۳۰ سانت رسید میتوانید ساقه اصلی گیاه را به چوبی که به عنوان درون خاک فرو برده اید با یک گیره پلاستیکی وصل کنید و با رشد بیشتر ساقه را در فواصل به قیم وصل نمایید تا رشد طولی آن ادامه پیدا کند.

گلها هر دو هفته یکبار در طول گلدهی گل میدهند. میتوانید از کود مایع و یا کودهایی مثل ۲۰ – ۲۰ – ۲۰ و … استفاده نمایید. کود فسفر نیز باعث رشد گیاه و پتاسیم موجب رشد بیشتر ریشه میشود.

با افزایش رشد گل کوکب برگهای پایینی را حذف کنید زیرا این کار رشد گیاه را بیشتر و ایجاد کپک و قارچ و آفت را در گیاه کمتر میکند.

بعد از جوانه زنی حدود یک هفته طول میکشد تا گلها روی گیاه کامل شوند. 

در طول زمستان و با اولین سرما برگ و ساقه گیاه از بین میرود. وقتی این اتفاق افتاد ساقه را از ۱۵ سانت بالاتر از خاک قیچی کنید.

بعد از ۲ هفته ریشه و غده تشکیل شده گل کوکب را میتوانید از گلدان خارج کنید و غده را بشویید و در هوای آزاد خشک کنید و درون یک کاغذ و داخل مقداری پرلیت، در مکان خشک و تاریک با دمای ۴ – ۱۰ درجه قرار دهید تا این غده را در فصل بهار داخل خاک کرده و کشت کنید تا گیاهی کامل از آن بوجود بیاید.

گل کوکب / Dahliaگل کوکب / Dahlia

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
منبع: الفباغ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید