خانه باغبانی و گل و گیاه سبزیجات آموزش نحوه کاشت و پرورش گیاه طالبی در خانه

آموزش نحوه کاشت و پرورش گیاه طالبی در خانه

۰

گیاه طالبی یکی از میوه‌هایی است که خوردن آن در ساعات مختلف روز و بخصوص در روزهای گرم تابستان بسیار لذتبخش است. این میوه و این گیاه را حتی میتوان در کنار غذا نیز مصرف نمود. طعم لذتبخش این گیاه و میوه در روزهای گرم تابستان میتواند عطش شما را کاهش داده و همچنین می‌توانید از خواص دارویی و درمانی این گیاه نیز استفاده نمایید.

کاشت این گیاه در کنار طعم و خواص زیادی که دارد می‌تواند مصرف آن را برای شما بسیار لذیذتر نماید. کاشت و پرورش این گیاه بسیار شبیه به کدو تنبل است. در ادامه با مشخصات این گیاه بیشتر آشنا شده و یاد میگیرید که چگونه آن را به راحتی در خانه بکارید.

نام فارسی: طالبی

نام علمی: Cucumis melo L

نام انگلیسی: Honeydew

مکان کشت: در جایی نورگیر با نور زیاد و دمای حدود ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد

زمان مناسب کاشت گیاه طالبی: فصول گرم مانند تابستان

خاک مناسب: خاک سبک مانند خاک باغچه و ورمی‌کمپوست برای کاشت این گیاه مناسب است. بهترین مخلوط یک قسمت ورمی‌کمپوست با ۲ قسمت خاک باغچه است.

آبیاری: خاک همواره باید مرطوب باشد

روش تکثیر گیاه طالبی:

بذرها را باید در عمق ۱٫۵ تا ۲٫۵ سانت از خاک کاشت.

بهتر است تعداد ۳ تا ۴ بذر را با هم بکارید و بعد از جوانه‌زنی چند تا از ضعیفترها را جدا کرده تا فقط یک بوته باقی بماند.

بهترین کیفیت برای این گیاه در آب و هوای گرم و خشک حاصل می‌شود و در آب و هوای سرد یا ابری کیفیت مناسبی از گیاه نمی‌توان بدست آورد. در دمای پایین این گیاه جوانه‌زنی نمی‌کند.

بهترین درجه حرارت برای رشد این گیاه بین ۱۸ تا ۲۴ است.

گیاه طالبی بهتر است در خاکی سبک و لومی‌شنی کشت شود. زهکشی خاک باید مناسب باشد.

برای کاشت طالبی در گلدان، ابتدا گلدان را از خاکی غنی مانند خاک باغچه و ورمی‌کمپوست پر کرده و سپس دانه را تا عمق حدود ۳ سانتیمتر در خاک فرو برده و روی آن را با خاک بپوشانید. خاک باید دائما مرطوب بوده و گلدان در معرض نور خورشید باشد.

سطح خاک را صاف کرده و خاک را با اسپری آبپاشی کرده و کاملا مرطوب کنید.

همچنین میتوانید برای کاشت این گیاه در باغچه خاک محل کاشت را با کودهایی مانند خاک باغچه و ورمی‌کمپوست مخلوط کرده و کامل نرم کنید. سطح خاک را صاف کرده و با فاصله حدود ۱ تا ۱/۵ متر از هم بذرها را به صورت چندتایی در عمق حدود ۳ سانتیمتری بکارید. سطح خاک را مرطوب کرده و همیشه رطوبت خاک را حفظ کنید تا رشد گیاه به خوبی صورت گیرد.

جوانه‌زنی بین ۳ الی ۵ روز طول می‌کشد و می‌توانید بذرهای ضعیفتر را از خاک خارج کنید تا بوته‌های قوی‌تر به رشد خود به صورت بهتری ادامه دهند. البته توجه نمایید که زمان جوانه‌زنی به دمای خاک نیز بستگی دارد. خاک محل اگر گرم باشد زودتر جوانه‌زنی انجام می‌گیرد، در صورتی که در خاک خنک جوانه‌زنی گاهی تا ۱۰ روز طول می‌کشد.

این گیاه برای رشد به مواد غذایی زیادی نیاز دارد و حتما لازم است که خاکی غنی با زهکشی مناسب داشته باشید.

کودهای نیتروژن برای افزایش رشد گیاه بسیار مناسب هستند اما باید توجه کنید که در زمان گلدهی کوددهی به این گیاه باید متوقف گردد زیرا تولید برگ کرده و قدرت گل گرفته می‌شود و میوه‌هایی بی‌کیفیت و کوچک تولید می‌شود.

همچنین میتوانید بجای کود نیتروژن از کودهای ۲۰ – ۲۰ – ۲۰ مصرف کنید که استفاده از آن بسیار راحت و مطمئن است.

زمان لازم برای اینکه طالبی آماده برداشت شود ۲ الی ۴ ماه است.

برای تولید طالبی با عملکرد و طعم خوب باید گرده افشانی به خوبی انجام شود. اگر در منطقه‌ای هستید که زنبور و پروانه وجود دارند نگرانی وجود ندارد و گرده افشانی به خوبی انجام می‌شود. اما اگر در منطقه‌ای هستید که این عوامل وجود ندارند بهتر است گرده افشانی به صورت دستی انجام گیرد.

گلهای ماده دارای یک تخمدان متورم در پایه خود هستند که مانند میوه نورس است. در حالی که گل نر باریک است. به راحتی گرده را از گل نر به گل ماده با یک برس نرم و استریل منتقل نمایید. اگر گلهای اولیه که بر روی گیاه ظاهر شدند ریختند نگران نباشید؛ گلهای اولیه اغلب نر هستند و نقش آنها بیشتر جذب عوامل گرده افشانی در زمان ظهور گلهای ماده و گلهای اصلی است.

تا زمان ظهور گل‌ها، رطوبت خاک را حفظ کنید.

بعد از آنکه اندازه گیاه طالبی به یک توپ تنیس رسید باید میزان آبیاری کمتر شده و هر زمان خاک خشک شد آبیاری انجام گیرد.

نکات پرورشی گیاه طالبی:

این گیاه به میزان زیادی آب برای رشد بهتر نیاز دارد.

برای تشخیص زمان رسیده شدن گیاه معمولا باید به ساقه میوه دقت نمود. زمانی که ساقه در حال خشک شدن باشد، زمان برداشت میوه رسیده است. البته می‌توان انتهای گیاه را نیز فشار داد و اگر نرم بود متوجه می‌شویم که زمان برداشت گیاه رسیده است. بعد از جدا کردن طالبی از بوته، تنها یک هفته درون یخچال دوام دارد و باید سریعا مصرف گردد.

برای رشد بهتر میوه یک داربست در گلدان قرار دهید. این داربست موجب می‌شود میوه از هجوم حشرات و کرم‌ها و آفات دیگر دور بماند. همچنین ایجاد داربست باعث می‌شود که نور به کل گیاه برسد و رشد گیاه بهتر شود.

برای در امان نگه داشتن گیاه از آفات می‌توانید از تله‌های چسبی در کنار گیاه استفاده کنید تا میزان آفتکش مصرفی شما کمتر شود و گیاهی سالمتر تولید نمایید.

گیاهان ضعیف و آلوده را بلافاصله از محیط کشت خارج نمایید تا گیاهان دیگر شما دچار آفت و بیماری نشوند.

برای جذب بهتر عواملی که در گرده افشانی دخالت دارند می‌توانید گیاهانی مانند جعفری، گل انگشتانه، گل مریم، اسطوخودوس و یا ریحان را در کنار طالبی بکارید تا زنبورها و پروانه‌ها بیشتر و بهتر گرده افشانی را انجام دهند.

برای تشخیص طالبی رسیده و خوب، با کف دست به آن ضربه بزنید؛ اگر صدای تو خالی داشته باشد و نسبت به اندازه‌اش سنگین‌تر باشد رسیده و آماده است. دقت نمایید روی سطح له شدگی و لکه‌ای نداشته باشد.

راه ساده تشخیص گیاه طالبی، گرمک، ملون:

  • گرمک: زرد و بدون‌ خط
  • سمسوری: زرد خط‌ دار
  •  طالبی: سبز خط‌ دار
  •  ملون: سبز بی‌ خط

برای مطالعه خواص این گیاه بر روی دکمه زیر کلیک نمایید.

مطالعه خواص گیاه طالبی

کاشت طالبی سماگرینکاشت طالبی سماگرین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید