حرارت و رطوبت مورد نیاز گیاهان آپارتمانی باید چقدر باشد!!!

0
141
حرارت و رطوبت مورد نیاز گیاه

در زمان انتخاب گیاه برای هر محلی باید پیش از هر چیز به تطابق گیاه با شرایط محیطی توجه داشته باشید. محدوده حرارت و رطوبتی که گیاهان مختلف خانگی می‌توانند در آن رشد و نمو نمایند با یکدیگر تفاوت داشته و بسیار متنوع است؛ به عنوان مثال بعضی از آنها مثل اکثر گونه‌های بگونیا، پامچال، و شمعدانی قادر هستند در دمای پایین (۱۰ – ۱۵ درجه سانتی‌گراد) به خوبی رشد کنند. این در حالی است که اکثر گونه‌های بنفشه آفریقایی که بومی جنگلهای آفریقای شرقی‌اند، در دمای اتاق ( ۲۱ الی ۲۷ درجه سانتی‌گراد) رشد و نمو خوبی خواهند داشت.

در بیشتر منازل شرایط حرارت و رطوبت به گونه‌ای است که شبها از ساعت مشخصی عموما حرارت تا حدودی کاهش پیدا میکند. اگر افت دما بسیار شدید بوده و دما هنگام شب زیاد سرد شود، جای نگرانی نیست؛ حتی در طی فصل شکوفه‌دهی گیاهان در زادگاه طبیعی خود، دما هنگام غروب آفتاب حدود زیر صفر نیز ممکن است برسد. لذا گیاهان حساسیت شدیدی نسبت به وضعیت مشابه ایجاد شده در آپارتمان را نخواهند داشت. اگر دمای داخلی کاهش زیادی را داشته باشد و به حدود صفر یا زیر صفر نیز برسد که پایین‌تر از دمای طبیعی است، می‌توان از مراقبتهای ویژه‌ای برای برگها و غنچه‌ها استفاده نمود. 

برای این وضعیت می‌توان یک پوشش چادر مانند که از یک روزنامه یا یک تکه از پارچه کرباس کهنه ساخته شده که برای گیاه مانند یک پتوی گرم عمل کند استفاده کرد تا زمانی که حرارت اتاق مجددا مطلوب گردد. 

با توجه به اینکه اکثرا گیاهان را در کنار پنجره نگهداری می‌کنیم باید دقت نماییم که چارچوب پنجره‌ها محکم بوده و از درزها باد و سوز به گیاه نوزد. کنار پنجره همواره سردتر از مرکز خانه است و هوا در آن منطقه سرد است که کمتر به این مسئله توجه می‌شود. 

مسئله دیگر گرمای بیش از حد است. بعضی تصور میکنند که اکثر گیاهان در تابستان تحت تاثیر حرارت زیاد آسیب می‌بینند، در صورتی که این مطلب چندان صحیح نمی‌باشد، زیرا کمبود رطوبت است که در هوای گرم به گیاه آسیب میرساند و نه گرمای هوا. رطوبت محیط در زمستان کمتر از تابستان می‌باشد، زیرا سیستم‌های حرارتی موجب خشکی هوا می‌شوند. بعد از نور و خاک مناسب، مسئله مهم میزان رطوبت است، چرا که رطوبت جذب شده از طریق برگها به همان اندازه اهمیت دارد که ریشه‌ها رطوبت را جذب می‌کنند. راههای مختلفی برای رفع این مسئله وجود دارد، از جمله استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده هوای دارای ترموستات که می‌تواند رطوبت محیط را ثابت نگه دارد. راه دیگر که ارزانتر نیز هست قرار دادن یک ظرف آب بر روی منبع حرارتی مانند رادیاتور شوفاژ است. 

اسپری نمودن سطح برگها با آب برای اکثر گیاهان مفید می‌باشد. این کار را هفته‌ای یک یا دوبار انجاد دهید. این کار سه عمل عمده انجام می‌دهد:

۱) رطوبت لازم برای برگهایی که بر اثر کمی رطوبت خشک شده‌اند را فراهم می‌کند.

۲) گرد و غبار روی برگها را پاک می‌کند.

۳) از برگها در مقابل حشرات و آفات مختلف محافظت می‌کند.

دقت نمایید هیچگاه سطح برگ گیاهان پرزدار را اسپری نکنید، زیرا موجب ایجاد لکه‌های سفید بر روی برگ گیاه شده و نهایتا موجب پوسیدگی گیاه می‌شود.

توجه نمایید که گیاهان قادرند با شرایط محیطی خود را وفق دهند و اگر از آنها مراقبت صورت گیرد می‌توانند به خوبی رشد نمایند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید