خانه باغبانی و گل و گیاه اصول باغبانی کود و تغذیه گیاهی در گیاهان آپارتمانی و زینتی چقدر باید باشد؟

کود و تغذیه گیاهی در گیاهان آپارتمانی و زینتی چقدر باید باشد؟

۰
کود و تغذیه گیاهی در گیاهان آپارتمانی و زینتی چقدر باید باشد؟

کود و تغذیه گیاهی

هنگامی که از کود و تغذیه گیاهی سخن به میان می‌آید در واقع از دو چیز یکسان صحبت می‌شود. غذاهای گیاهی همان موادی را که کودها دارند برای گیاه تامین می‌کنند. غذاهای گیاهی همان موادی را که کودها دارند برای گیاه تامین می‌کنند، با این تفاوت که غذاهای گیاهی از لحاظ محتوای مواد غذایی مورد نیاز گیاهان متراکم‌تر هستند.

مانند هر موجود زنده دیگر، گیاهان خانگی برای رشد و زنده ماندن باید مواد غذایی جذب کنند. مواد غذایی که آنها مورد استفاده قرار می‌دهند از دو منبع می‌باشد. ۱) موادی که از طریق هوا جذب می‌شوند و بوسیله تنفس برگی در اختیار گیاه قرار می‌گیرند؛ مانند گازکربنیک (CO2) که برای بقایای گیاه مهم می‌باشد، ۲) موادی که از طریق زمین جذب می‌شوند؛ مانند مواد معدنی محلول در آب که از طریق ریشه جذب می‌شوند. ما در مورد اجزای تشکیل دهنده هوا کار خاصی را نمی‌توانیم انجام دهیم ولی تا حدی می‌شود مواد معدنی و شیمیایی خاک را تحت کنترل قرار داد.

گیاهان در طول دوره رشد خود به مواد غذایی مختلف نیاز دارند و لازم است بتوانیم این مواد را در اختیار گیاه قرار دهیم.

خاکهای محیط بیرون به صورت طبیعی غنی‌سازی می‌شوند؛ یعنی توسط جابجایی خاکهای سطح با کودهای طبیعی و مواد گیاهی و … ترکیب می‌شود. ولی خاک گلدان شما دریک محیط بسته قرار دارد و نمی‌تواند این شرایط را داشته باشد. نبود این شرایط را می‌توانیم با انواع کودهایی که وجود دارند جبران نماییم.

وظیفه کود و تغذیه گیاهی و مواد غذایی این است که قسمتی از مواد معدنی را که در اثر مصرف دائمی گیاه از خاک خارج می‌شود، مجددا به خاک باز گرداند. با وجود اینکه خاک دارای صدها جزء شیمیایی می‌باشد اما مهمترین اجزای آنها عبارتند از: ازت، اسید فسفریک و پتاس. این مواد با مقادیر مختلف در تمامی کودهای حیوانی یافت می‌شوند و البته با درجات بالاتر در مواد غذایی آماده و تجاری نیز موجود است.

کودهای آلی، پهن:

کودهای حیوانی حاصل از حیوانات اهلی مانند گاو، گوسفند و مرغ و … قدیمی‌ترین کودهایی هستند که توسط بشر مورد استفاده قرار گرفته‌اند. استفاده از این کودها برای کمک به رشد گیاه در خانه دارای مشکلاتی مانند تهیه و استفاده از آنها است. حجیم بودن و مشکل انبار کردن آنها و بوی نامطبوع آنها از جمله مشکلات عمده این نوع کودها هستند. علاوه بر این موارد این نوع از کودها در مقدار کم اثر زیادی را نخواهند داشت. 

غذاهای گیاهی: 

این نوع بیشتر به صورت تجاری تولید می‌شوند و هدف از تهیه آنها غنی کردن خاک از نظر موادی است که در اثر استفاده دائمی از خاک خارج شده‌اند. این غذاها و مکمل‌ها که به صورت پودر، قرص و قطره و مایع موجود است، قابل حل در آب بوده و برای تغذیه گیاه باید به حالت محلول درآیند. این نوع مواد از کودهای حیوانی بسیار سودمندتر هستند و علاوه بر اینکه جای کمی را می‌گیرند، بی بو هستند و به صورت علمی تهیه شده‌اند و دارای دستورالعمل مخصوص برای زمان و نحوه مصرف دارند. 

زمان تغذیه گیاهان:

گیاهان گلدانی باید قادر باشند که بدون غذای اضافه تا حدود یک ماه بخوبی رشد کنند. اگر طی این مدت رشد آنها خوب نبود یا علائمی از ضعف، پژمردگی، پلاسیدگی برگها و ریزش پیش از موعد گلها ظاهر شد ممکن است که این علایم به کمبود مواد غذایی مربوط نبوده و به خود گیاه، خاک یا آب و هوای محیطی که گیاه در آن قرار دارد مربوط باشد. اگر بعد از یک ماه گیاه به همین وضع باقی ماند، سعی کنید به گیاه غذا بدهید. در استفاده از یک غذای گیاهی، به دستورالعمل آن به خوبی دقت نمایید.

بطور طبیعی، این تصور و تمایل وجود دارد که اگر یک قاشق از ماده غذایی موثر و مفید باشد، پس دو قاشق اثر دو برابری خواهد داشت. اما هرگز مرتکب این اشتباه نشوید. افراط در دادن کود و تغذیه گیاهی و غذا دهی به گیاه موجب سوختن ریشه‌ها و مرگ گیاه می‌شود.

علاوه بر اینکه باید در میزان کود و تغذیه گیاهی دقت نماییم، باید توجه داشته باشیم که غذا یکی از اساسی‌ترین نیازمندیهای گیاهان است و باید در فواصل زمانی مشخص به صورت کامل مصرف شود. در مورد گیاهانی که باید برای مدت طولانی در گلدان بماند، باید نیاز گیاه به غذا و زمان غذادهی گیاه را بدانیم. یکی از راه‌های دریافتن نیاز گیاه به غذا بررسی ریشه است. برای این منظور گلدان را وارونه در دست گرفته، طوری که ساقه گیاه بین دو انگشت دوم و سوم باشد و با دست دیگر به انتهای گلدان چند ضربه زده و گلدان را خارج می‌کنیم. توده خاک را بررسی کنید؛ اگر ریشه‌ها ضخیم شده باشد، توده خاک را بطور کامل عوض و به صورت منظم به گیاه غذا دهید. اگر بیشتر توده خاک توسط ریشه‌ها اشغال شده باشد، زمان تعویض گلدان فرا رسیده است.

نکته مهمی که در مورد کود و تغذیه گیاهی باید در نظر داشته باشید این است که گیاهان گلدان بیش از گیاهان برگی به مواد غذایی احتیاج دارند.

شما می‌توانید انواع کود و خاکهای بسته‌بندی شده را از همین سایت تهیه نمایید.

کود دهی به گیاهان الفباغ کود دهی به گیاهان الفباغ
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

منبع: الفباغ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید