آنچه از خواص گیاه شوید باید بدانید

0
460

نام: شوید

نام انگلیسی: Dill

نام علمی: Anethum graveolens

نامهای رایج: شبت، شویت

دانه‌های گیاه یک داروی عالی برای درمان نفخ شکم بوده و برای کولیک (قولنج) کودکان بسیار مناسب می‌باشد. جویدن دانه‌ها باعث رفع بوی بد دهان می‌شود.

قسمتهای مورد استفاده گیاه شوید:

دانه: اشتها آور بوده و در درمان بی‌خوابی از آن استفاده می‌شود . همچنین ضد نفخ می‌باشد و برای افزایش شیر مادران از آن استفاده می‌گردد.

اثرات دانه شوید بر بدن:

ضد نفخ، ضد اسپاسم، ضد التهاب، ضد تشنج، ضد درد، افزایش شیر مادران، آرامبخش، ادرار آور، تقویت کننده معده.

برای کسانی که اشتهای زیادی به غدا ندارند و لاغر هستند تخم این گیاه بهترین دارو است زیرا اشتها را زیاد کرده، معده را تقویت میکند و انرژی به بدن میدهد. تخم گیاه را میتوان برای ناراحتی معده، بیخوابی و ضد گاز معده بکار برد. خانمهای شیرده که شیر آنها کم است باید حتما روزی چند بار دم کرده یا پودر تخم گیاه را بخورند و در غذای خود مصرف کنند، بطور معجزه آسایی شیر آنها زیاد خواهد شد.

طب گیاهی ایران خواص زیادی را برای این گیاه قائل است مثلا در مورد درد شدید و ورم معده از دم کرده آن استفاده میکردند که اثر تسکین فوری دارد.

از این گیاه برای دل درد در حیوانات نیز استفاده میشود و دامداران قدیم بخوبی به این موضوع واقف بودند. مثلا برای گوسفند و بز کافی است که مقدار ۳۰ گرم تخم این گیاه به آنها داده شود، که نفخ و دل درد را ساکت کنند.

در مورد بیمارانی که مبتلا به استفراغ شدید هستند و هیچ غذایی حتی آب را نمیتوانند در معده خود نگهدارند بهترین درمان شوید است. این نوع بیماران باید دم کرده این گیاه را آهسته آهسته بنوشند.

در چین حتی این گیاه را برای کمر دردهایی که بعلت انقباض عضلانی باشد بکار میبرند. در یک نسخه قدیمی چینی برای باد فتق نیز از تخم شوید استفاده شده بود.

طریقه مصرف:

برای باد فتق که از تخم این گیاه استفاده میکنند دستور آن به این صورت است؛ که باید حدود ۴۰ گرم تخم شوید را بو دهید تا کاملا قهوه ای شود سپس آن را کاملا آسیاب کنید تا بصورت پودر درآید و بعدا آن را با سرکه سیب مخلوط کرده و میل کنید.

دم کرده ۴ تا ۸ در هزار دانه به مقدار ۲ تا ۳ فنجان در روز.

گرد دانه (پودر) ۲ تا ۳ گرم در روز.

اسانس شوید به مقدار ۰/۲۵ گرم تا یک گرم بر روی یک حبه قند یا مخلوط در تیزان (مخلوط در دم کرده).

مصرف آب مقطر میوه شوید به مقدار ۵۰ تا ۱۰۰ گرم در شبانه روز.

دم کرده مخلوط تخم شوید و زیره سیاه (هر کدام ۲/۵ گرم) در یک لیوان آب برای دردهای معده و روده و قرقر شکم و نفخ و باد شکم مفید است.

جوشانده تخم شوید با شنگ را برای درمان ناراحتی معده بکار برده اند.

دم کرده مخلوط تخم شوید و تخم خرفه و تخم کاهو را (هر کدام ۲ گرم) و به مدت ۷ روز و روزی ۲ بار (صبح و شب) برای دفع یرقان، سنگ صفرا و درد بیضه ها مفید دانسته اند.

بر روی دکمه زیر کلیک کرده تا با نحوه کاشت این گیاه آشنا شوید.

آموزش نحوه کاشت گیاه شوید

DillDillDill

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید