اصول باغبانی, مقالات

نکاتی در مورد چیدمان گل و گیاه در خانه

چیدمان گل و گیاه در خانه الفباغ

نحوه چیدمان گل و گیاه زنده همانند گلهای شاخه بریده به سلیقه و ذوق شخصی بستگی دارد. چیدمان گل و گیاه هیچ قاعده و قانون خاصی ندارد تا شما را در نوع چیدمان محدود نماید مگر محدودیت در فضای موجود برای چیدن گیاهان. همچنین محدودیت دیگری که میتواند وجود داشته باشد، نیاز گیاهان مختلف به شرایط محیطی است. 

چگونه گل و گیاه را در خانه بچینیم؟

هر گیاه تمایل خاصی نسبت به نور، خاک، رطوبت و … دارد و اینها مواردی هستند که می‌بایست قبل از خرید گیاه یا بذر در نظر داشته باشید. 

بررسی فضای قرارگیری گل و گیاهان نیز اهمیت زیادی دارد. مثلا اینکه پنجره شمالی یا جنوبی است؟ محلی که می‌خواهید فضای سبزی داشته باشید روی میز است یا در یکی از اتاقها و یا در آشپزخانه؟ 

خانه و محل قرارگیری گل و گیاه تعیین کننده حدود و مقدار ارقام گیاهی مورد استفاده است. 

برخی از گل و گیاهان نیاز نوری بیشتری داشته و یا به اشعه مستقیم نور آفتاب تمایل دارند؛ در حالی که برخی دیگر مراحل رشد خود را طی سالها در محلی با نور غیرمستقیم انجام میدهند.

در انتخاب گل و گیاه و نوع چیدمان مسئله دیگر نوع آب و هوای منطقه است. آیا محلی که قرار است گیاهان را در آنجا قرار دهید محلی خشک است یا مرطوب؟ آیا شما در یک منطقه گرم و مرطوب یا سرد و خشک زندگی میکنید؟ 

اینها نکاتی است که در مورد انتخاب گیاهان نیز باید مورد توجه قرار دهید. 

اما نگران نباشید، هر جا که هستید و در هر منطقه‌ای گیاهانی وجود دارند که با توجه و مراقبت همیشه خوب و سبز بوده و بسیار خوب به رشد خود ادامه می‌دهند.

شما مجبور نیستید که گل و گیاه را در محلی که پرورش داده‌اید در معرض نمایش بگذارید. به عنوان مثال، اگر شما آشپزخانه‌ای با پنجره آفتابگیر دارید که محیطی ایده‌آل برای رشد گیاهان است دلیلی وجود ندارد که نتوانید گیاهان را تا زمان گلدهی در آنجا نگهداری کرده و زمان گلدهی گیاهان را به اتاق منتقل نمایید. هیچ چیز مانند گیاهان نمی‌تواند بر جذابیت اتاق شما اضافه نماید. شما همچنین میتوانید در یک فضای محدود تا یک تا دو گلدان فضای بسیار زیبایی را بوجود آورید.

همچنین شما می‌توانید با انتخاب گل و گیاه مناسب و چیدمان صحیح یک تراریوم (باغ شیشه‌ای) درست کرده تا در تمام طول سال از گیاهان خود لذت ببرید.

چیدمان گل و گیاه در خانه الفباغ چیدمان گل و گیاه در خانه الفباغ چیدمان گل و گیاه در خانه الفباغ چیدمان گل و گیاه در خانه الفباغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *