اصول باغبانی, مقالات

چگونه گل و گیاه مناسب انتخاب کنیم؟

چگونه گیاه مناسب انتخاب کنیم

اگر قصد دارید گل و گیاهی بخرید، قبل از هر کاری می‌باید به ۵ سوال اساسی پاسخ دهید. جواب دادن به این سوالات موجب می‌شود تا به لیستی از گیاهان برسید که مطابق با پاسخ‌هایی که داده‌اید باشد و پس از آن، از بین این فهرست می‌توانید گل و گیاهی انتخاب کنید که از همه بیشتر به آن علاقه دارید. مهمترین مسئله این است که گل و گیاهی انتخاب کنید که با شرایط محیطی و علایق شما متناسب باشد.

۱- آیا گیاهی می‌خواهید که در تمام سال زیبایی داشته باشد و بتوانید از آن استفاده کنید؟

اگر می‌خواهید گیاه شما در تمام طول سال زیبایی داشته باشد، بهترین گزینه گیاهان برگی است. نگهداری و مراقبت از گیاهان گلدار کمی سخت‌تر بوده و دوره زیبایی این گیاهان معمولا کوتاهتر می‌باشد. بیشتر گیاهان گلدار بعد از دوره گلدهی، دیگر زیبایی خاصی برای نگهداری در اتاق ندارند.

۲- چقدر مهارت دارید و چه مقدار برای نگهداری از گل و گیاهان می‌خواهید زمان صرف کنید؟

برخی گیاهان عمری طولانی دارند مانند گیاهان گوشتی معمولی و نخل مرداب و تعداد این گیاهان نیز بسیار زیاد است و در شرایط مختلف محیطی رشد می‌کنند. برخی از گیاهان نیز هستند که نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتر دارند که به آنها گیاهان ظریف یا شکننده می‌گویند.

۳- چقدر می‌خواهید هزینه کنید؟

اگر محدودیتی در میزان هزینه وجود ندارد می‌توانید گیاه مورد نظر را در اندازه دلخواه از گلفروشی‌ها تهیه کنید، اما اگر هزینه‌ای که می‌خواهید انجام دهید محدود است می‌توانید گیاهانی در اندازه کوچکتر و یا قلمه و بذر آنها را تهیه کرده و خودتان کاشت و نگهداری گیاه را به عهده بگیرید.

۴- شکل و اندازه گیاه و گلدان چقدر باشد؟

گیاه برگی و یا گیاه گلدار، هر کدام خصوصیات و زیبایی خاص خود را دارند. بهتر است به این نکته توجه کنید تا گزینه مناسبی انتخاب نمایید.

۵- وضعیت محیط و فضایی که گل و گیاه را در آنجا نگهداری می‌کنید به چه صورت است؟

بررسی نمایید که میزان نور محیط یا میزان دمای محیط با شرایط نگهداری گیاه متناسب است یا خیر.

چگونه گیاه مناسب انتخاب کنیم

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
منبع: الفباغ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *