نگهداری و پرورش کاکتوس در منزل

0
648
کاکتوس الفباغ

یکی از ساده‌ترین گیاهانی هر فرد می‌تواند آن را داشته و نگهداری نماید کاکتوس است. این گیاه دارای تنوع بسیار زیادی است. نیاز آبی کم و مراقبت اندکی که این گیاه نیاز دارد بیشتر مردم را مشتاق خرید این گیاه کرده است. ادامه مطلب را مطالعه کنید تا با نحوه نگهداری کاکتوس بیشتر آشنا شوید:

نگهداری از کاکتوس:

اصولا نگهداری از این گیاه خیلی ساده است. نکته‌ای که باید بدانید این است که کاکتوس دو فصل دارد، فصل رشد فعال که درطی بهار و تابستان است و فصل استراحت آن که فصول پاییز و زمستان است و گیاه به خواب زمستانی فرو می‌رود.

محل نگهداری این گیاه باید پر نور و نورگیر باشد. پنجره جنوبی ساختمان بهترین محل برای نگهداری از این گیاه است.

دمای مناسب رشد کاکتوس:

این گیاه می‌تواند دمای ۳۲ – ۳۸ درجه سانتی‌گراد را نیز تحمل کند و در فصل سرما دمای ۷ – ۱۲ درجه را تحمل می‌کند.

آبیاری به کاکتوس:

زمان دقیقی برای آبیاری نمی‌توان بیان نمود اما هر دوره آبیاری باید بعد از خشک شدن کامل خاک باشد. برای اطمینان از اینکه خاک خشک شده یا نه، انگشت خود را در خاک فرو کنید، اگر رطوبت داشت به آبیاری نیاز ندارد اما اگر خشک بود باید آبیاری انجام گیرد.

گلدان سرامیکی و پلاستیکی میزان آب بیشتری را نسبت به گلدان گلی در خود نگه می‌دارند.

برای آبیاری این گیاه دو روش وجود دارد. یکی آبیاری مستقیم به گلدان است که اگر زهکشی مناسب باشد آب اضافه از انتهای گلدان خارج می‌شود و روش دیگر قرار دادن گلدان به مدت ۱۰ – ۱۵ دقیقه در یک ظرف آب است. بهتر است از هر دو روش در آبیاری کاکتوس استفاده نمایید.

 

خاک مورد نیاز کاکتوس:

خاک این گیاه را می‌توانید به صورت آماده تهیه نمایید. البته خود شما هم می‌توانید با مخلوط کردن یک قسمت خاک گلدان با یک قسمت ماسه و کمی شن، خاکی مناسب برای کشت کاکتوس تهیه کنید.

بهترین ترکیب برای خاک کاکتوس شامل شن ریز، خاک گلدان، ماسه، خزه و سنگ ریزه است. سهم بیشتر خاک باید سنگ ریزه یا شن باشد و اگر خاکی که استفاده می‌کنید درصد زیادی خاک باغچه دارد نباید استفاده شود.

کوددهی به کاکتوس:

می‌توانید همراه با هر بار آبیاری، به گیاه خود کمی کود نیز بدهید. یکی از بهترین کودهایی که دارای میزان متعادلی از نیتروژن، فسفر و پتاسیم است، کود ۱۰ – ۱۰ – ۱۰ می‌باشد.

انتخاب گلدان برای کاکتوس:

زمانی که گیاه خود را می‌خرید بهتر است گلدان آن را تعویض نمایید. گلدان انتخابی لازم است کمی از گلدان قبلی بزرگتر باشد. انتهای گلدان شما باید دارای تعدادی سوراخ به عنوان زهکش جهت خروج آب اضافه از گلدان باشد زیرا اگر آب اضافه در گلدان بماند، گیاه شما خیلی زود پوسیده می‌شود.

برای انتخاب گلدان مناسب برای این گیاه باید به نوع آن توجه کنید. اگر گیاه شما عمودی است گلدان مناسب باید دهانه‌ای نصف قد گیاه داشته باشد و در واقع عمیق باشد. اما نوع دیگری از کاکتوس‌ها از نوع گرد هستند که گلدانی که انتخاب می‌کنید چیزی در حدود ۴ – ۵ سانت عریضتر از گیاه باید باشد.

تعویض گلدان:

گلدانی مناسب انتخاب کرده، کف گلدان مقداری سنگ متوسط و شن ریخته و خاک مناسب و سبک را در گلدان ریخته، کاکتوس را داخل گلدان قرار داده و گلدان را با خاک پر کنید. می‌توانید روی سطح خاک را با کمی خزه بپوشانید تا رطوبت حفظ شود. گلدان را بعد از تعویض تا چند روز از تابش مستقیم خورشید دور نگه دارید تا گیاه درخاک کاملا مستقر گردد.

ممکن است در هنگام جابجایی کاکتوس به گلدانی دیگر متوجه شوید که ریشه‌ها پوسیده شده‌اند که باید ریشه را هرس نمود تا فقط ریشه‌های سالم و قوی باقی بمانند. ریشه‌های جدید و قوی به زودی رشد می‌کنند. بعد از جابجایی گلدان و هرس ریشه تا ده روز به گیاه آب ندهید.

تکثیر کاکتوس:

بهترین زمانی که می‌توانید کاکتوس خود را تکثیر کنید فصل بهار است. البته در فصول دیگر هم می‌توان این کار را انجام داد. این گیاه به راحتی از طریق قلمه‌زدن تکثیر پیدا می‌کند.

برای انتخاب جوانه‌ها باید از آنهایی استفاده نمایید که سطح تماس کمتری با گیاه داشته باشد. قلمه را نباید از پایه گیاه انتخاب نمایید زیرا رطوبت این قسمت از گیاه بیشتر بوده و خطر گندیدگی در گیاه وجود دارد. اگر این کار را انجام دادید و گیاه شروع به گندیده شدن کرد باید آن بخش از گیاه را از گیاه مادر جدا کنید و قسمت برش خورده گیاه مادر را یک هفته خارج از خاک نگه داشته و بعد از آن به گلدان منتقل کنید.

هر قسمتی که از گیاه برش داده تا تکثیر نمایید، باید بخش برش خورده گیاه مادر چند روز بیرون از خاک باقی بماند تا خشک شده و آلوده نشود.

تکثیر از طریق قلمه زدن:

بهترین روش تکثیر، روش قلمه‌زدن است و بهترین فصل آن تابستان می‌باشد. باید این کار را در یک بستر سبک و محیط مرطوب با آبیاری منظم رشد می‌کند.

تکثیر از طریق بذر:

کاکتوس را در سبدهای پلاستیکی کم عمق با خاکی بسیار سبک کشت می‌کنند.

هرچند کاکتوسها در تمام مدت سال در گل فروشیها، فروشگاههای لوازم خانگی و حتی سوپرمارکتها به فروش می‌رسند، اما بهترین فصل تهیه آنها تابستان است.

 

کاکتوس الفباغکاکتوس الفباغ

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
منبع: الفباغ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید