خانه باغبانی و گل و گیاه اصول باغبانی پیاز گلهای مناسب برای کاشت در باغچه

پیاز گلهای مناسب برای کاشت در باغچه

۰
پیاز گلهای مناسب برای کاشت در باغچه

بسیاری از پیازهای متداول در باغچه، در فصل بهار گل میدهند را می‌توانیم در آپارتمان کشت کنیم. خیلی از مردم با کشت لاله و سنبل قدم به عالم گلکاری نهادند.

برای کاشت پیاز گل دو روش اصلی وجود دارد:

  1. پیازهای بزرگ را معمولاً همیشه “وادار” می‌کنند پیش از موعد مقرر، نسبت به زمانی که در باغچه کشت می‌شوند، گل دهند. به این روش اصطلاحا وادار کردن گویند و شامل قرار دادن پیاز گل در جایی تاریک و خنک برای ریشه دادن و تامین گرما و نور بیشتر، تا زمانی که برگ و گل بوجود بیاید. 
  2. روش دیگر “غیر واداری” است که برای پیازهای کوچک بکار می‌رود و نسبت به روش اول ساده‌تر می‌باشد، بدین ترتیب که گلدانهای دارای پیاز را در محوطه آزاد می‌گذارند و زمانی آنها را به آپارتمان می‌‌آورند که جوانه‌های گل تشکیل شده و آماده شکفتن باشند. البته در این حالت گلدهی پیاز فقط چند روز زودتر از پیازهای دیگری که در هوای آزاد هستند خواهد بود.

روش نگهداری از پیاز گل:

  1. روش وادار سازی (فورسینگ) برای سنبل، لاله و نرگس:

کاشت: برای کاشت پیاز گل‌هایی همچون سنبل، لاله و نرگس، ابتدا می‌بایست انواعی را انتخاب کنید که برای کاشت در آپارتمان توصیه شده‌اند. اندازه پیازها باید مناسب باشد. پیاز گل می‌بایست عاری از بیماری و ضمنا سفت باشد.

الیاف پیرامون پیازها گاهی به عنوان محیط کشت به کار می رود. اما اگر قرار باشد در باغچه کاشته شوند باید در کمپوست مخصوص قلمه و بذر قرار گیرد. برای کاشت پیاز گل یک لایه مرطوب از کمپوست را ته گلدان ریخته و تعدادی پیاز روی آن قرار می دهیم. پیازها باید نزدیک هم باشند اما به هم و به جداره گلدان نچسبد.  دقت نمایید که هیچ گاه به پیاز فشار وارد نشود. همانطور که پیازها در گلدان چیده شده اند کمپوست اضافه کنید. کمپوست بین پیازها را کمی بفشارید. طوری کار را انجام دهید که حدود ۲/۵ سانتی متر نوک پیازها بالای سطح کمپوست قرار گیرد.

مراقبت بعد از کاشت: پیاز گل نیاز به یک دوره آمادگی برای جهش در جایی کاملا تاریک و دمای نزدیک یک درجه سانتیگراد دارند. گلدان حاوی پیازها را در باغچه گذاشته و با ۱۰ سانتیمتر پیت آن را بپوشانید. اگر این کار را نمی‌توانید انجام دهید، پیازها را در کیسه پلاستیکی سیاه قرار داده و آن را در محلی آزاد آویزان نمایید. در این حالت اگر گرمایی به پیاز برسد، در پرورش پیاز مشکل بوجود خواهد آمد. این دوره آمادگی برای جهش حدود ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشد. در این دوره کمپوست باید مرطوب باشد. 

مراقبت از پیازها در دوره رشد: هنگامی که ساقه ۱/۵ تا ۵ سانتیمتر رشد کرد، گلدان را به داخل آپارتمان و جای خشک منتقل کرده (حدود ۱۰ درجه سانتیگراد). ابتدا در سایه و بعد از چند روز نزدیک پنجره قرار دهید. در این مرحله برگها ظاهر و گلها به تدریج نمایان می‌شوند. در این زمان گلدان را به محلی روشن اما نه آفتابی قرار دهید تا گل دهد و توجه نمایید که پیازها از منبع گرما دور باشند. این محل باید به اندازه کافی نور داشته باشد ولی آفتابگیر نباشد و ضمنا دقت نمایید که از خشک شدن کمپوست هم می‌بایست جلوگیری شود. دمای نگهداری پیاز گل اگر حدود ۱۵ تا ۲۰ درجه باشد بسیار مناسب است. در زمان نگهداری از گلها، هر از گاهی گلدانها را بچرخانید و اگر گل‌ها دراز باشند، برایشان قیم درست کنید. برای رشد بهتر کود شیمیایی نیز نیاز است.

مراقبت بعد از گلدهی پیاز: گل، و نه ساقه گیاه را بچینید. تا پژمرده شدن برگها به آن آب و کود دهید. سپس پیازها را بیرون آورده و بگذارید خشک شوند. برگ‌های پژمرده را حذف کرده و پیاز را در جای خنک و سرد نگه دارید. پیازها دیگر در محیط سربسته گل نمی‌دهند و باید آنها را در پاییز درون باغچه کشت نمایید.

۲٫ روش غیر وادار سازی (غیر فورسینگ) برای پیاز گل‌های دیگر:

کاشت: نخست باید گلدانی تهیه کرد که تعداد منفذهای خروج آب از آن کافی باشد. لایه‌ای از تکه‌های ریز سفال را در آن بریزید و روی آن یک لایه کمپوست یا خاک آماده کشت اضافه کنید. پیازها را نزدیک به هم کاشته و کمپوست اضافه کنید. نوک پیاز گل باید کاملا زیر کمپوست قرار گیرد.

مراقبت بعد از کاشت: گلدان را در باغچه قرار دهید.

مراقبت در حین رشد: پس از رشد کامل گیاه و ظاهر شدن غنچه‌ها، گلدان را به داخل آورده و به همان ترتیب عمل کنید که در مورد سنبل و لاله گفته شد.

مراقبت بعد از گلدهی پیاز: مانند سنبل و لاله

چه کنیم که پیاز گل‌ها در آغاز زمستان گل دهند؟

برای گلدهی پیاز گل لاله، سنبل و نرگس، ضرورت ندارد که پیش از زمان تعیین شده آنها را بکاریم. فقط کافی است پیازهایی بخریم که پرورش دهندگان مخصوصا آنها را برای گلدهی پیش از موقع آماده کرده‌اند. بهای این پیازها بالاتر از بهای پیازهای معمولی است و بعد از خرید باید بلافاصله کاشته شوند. زمان مناسب کاشت پیاز گل شهریور ماه است و باید روش واداری را برای آنها اجرا کرد. زمانی که ساقه گیاه ۲ الی ۳ سانت شد، گلدان را به داخل آپارتمان منتقل کنید. بعد از اتمام گلدهی پیاز، پیازها را برای کاشت در پاییز طبق روش گفته شده انبار کنید.

مشکلات خاص در کاشت و نگهداری از پیاز گل:

رشد ناکافی:

دلیل رشد ناکافی گیاه آن است که گلدان به مدت لازم در تاریکی گذاشته نشده است. گیاه باید ۲ تا ۵ سانتیمتر رشد کرده باشد تا بتوان آن را در جایی گذاشت که نور داشته باشد. دلیل دیگر ممکن است خشک بودن کمپوست باشد

بی گل ماندن گیاه:

دلایل مختلفی برای این مشکل وجود دارد که برخی از آن شامل: کوچک بودن پیاز موقع کاشتن آن، گرم بودن محل استقرار گلدان یا آوردن پیش از موقع آن به محلی که نور آفتاب زیاد باشد. خشکی کمپوست نیز ممکن است از گلدهی پیازها جلوگیری کند.

بدشکل شدن گل:

دلیل اصلی این اتقاق این است که گلدان در دوره آمادگی گیاه برای جهش در جای گرم گذاشته شده است. در اول این دوره دما باید حدود یک درجه سانتیگراد بالای صفر باشد.

پوسیده شدن گل:

دلیل این مشکل، آبیاری بیش از اندازه است. اگر گلدان سوراخ زهکش نداشته باشد و در شرایط خنک نگه داشته شود، خیلی زود حالت غرقابی پیدا می‌کند و باید مراقب باشید. گلدان را وارونه کنید تا آب اضافه از آن خارج شود.

زرد شدن برگها:

دلیل این عارضه، معمولا خشکی است اما دلیل دیگر عبارت است از نادرست بودن آبیاری و نگه داشتن گلدان در محلی که نور کافی نداشته باشد.

باز نشدن جوانه‌ها:

دلیل این موضوع آبیاری است. آبیاری نامنظم ممکن است باعث شود که جوانه‌ها بی‌آنکه بشکفند، خشک شوند. خیس کردن جوانه‌ها به هنگام آبیاری نادرست نیز از دلایل باز نشدن جوانه‌هاست.

گلدهی پیازها به صورت منظم:

احتمال بسیار زیاد دارد که متفاوت بودن اندازه یا قدرت پیازها عامل این عارضه باشد. اگر پیاز گل هم در اصل یکسان بوده‌اند، بی‌نظمی و کوتاهی درچرخاندن گلدان ممکن است عامل این موضوع باشد.

دراز شدن و افتادگی برگ:

این عارضه آشکار می‌سازد که گلدان به مدت طولانی در تاریکی بوده است. البته احتمال دیگر این است که گلدان به هنگام گلدهی پیاز، مدت طولانی نور بسیار کمی دریافت کرده است.

گلدهی پیاز - پیاز گل پیاز گل - گلدهی پیاز

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
منبع: الفباغ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید