سیب

0
505

نام : سیب

نام انگلیسی: Apple

نام علمی : Malus domestica

با وجود این ضرب المثل که مصرف یک سیب در روز شمار را از پزشک بی نیاز میکند خواص پزشکی اغلب فراموش میشود. درخت سیب از زمان روم باستان در اروپا کاشته میشده است. رسیده آن بعنوان ملین و از کال آن برای جلوگیری از اسهال استفاده میکردند. همچنین دارای ۸۲ تا ۸۶ درصد آب، ۶ تا ۱۶ درصد مواد قندی، ۰/۹ درصد گلوگز، ۰/۳ درصد تانن، پکتین، مواد چرب و ویتامینهای A، B و C است. تحقیقات اخیر دانشمندان نشان داده است که مصرف سیب میتواند باعث کاهش کلسترول خود شود.

قسمت های مورد استفاده سیب:

  1. میوه: مصرف میوه تازه بعنوان یک پاک کننده دستگاههای بدن مطرح میباشد، بخصوص اگر در هنگام صبح خورده شود. مصرف آن در شب بیشتر اثر ملین خواهد داشت. همچنین بطور سنتی از سیب برای دفع التهابهای پوستی استفاده میشده است.
  2. کمپوت (پخته): بطور سنتی برای درمان اسهال استفاده میشده است. برای کودکان بسیار مناسب میباشد. همچنین مصرف آن در موارد زخم معده و کولیک اولسروز مفید می باشد.

اثرات سیب بر بدن:

ادرار آور، ملین، ضدعفونی کننده، تقویت کننده عمومی بدن، محرک دستگاه گوارش و کبد، ضد رماتیسم، درمان اسهال حتی در کودکان، بر طرف کننده یبوسب، اشتها آور، خروج حرارت از بدن، مناسب برای افرادی که میخواهند لاغر شوند، درمان کننده سوء هاضمه.

طریقه استفاده:

دم کرده ۲ تا ۳ عدد را در یک لیتر آب (به مدت ۱۵ دقیقه) به مقدار ۴ تا ۶ فنجان، در رفع برونشیت، نقرس و ناراحتیهای روده موثر است.

استفاده دیگر از سیب برای لطافت پوست، سیب پخته شده است. سیب را بپزید و سپس له کنید و با شیر مخلوط کنید و این مخلوط را بصورت نیم گرم روی پوست بگذارید و پس از چند دقیقه آن را بردارید.

ویژگی (مزاج): سیب رسیده دارای طبیعت خنک، مرطوب و عمدتا شیرینی میباشد. گیاه کال دارای طبیعت خنک، مرطوب و ترشی است.

هشدار:

از آنجاییکه میوه “سردی” میباشد مصرف زیاد آن میتواند باعث ایجاد مشکلات گوارشی و گاز در دستگاه گوارش شود.

AppleAppleAppleApple

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید