خانه باغبانی و گل و گیاه ابوتیلون را در خانه تکثیر و نگهداری کنید

ابوتیلون را در خانه تکثیر و نگهداری کنید

۰
ابوتیلون را در خانه تکثیر و نگهداری کنید

نام: ابوتیلون

نام انگلیسی: Abutilon

ابوتیلون یا افرای گل دهنده، بوته‌ای است نیرومند که برگ‌های بزرگ و گل‌های آویزان شبیه به افرا دارد. گلهای این گیاه در تابستان و پاییز ظاهر می‌شود. این گیاه برای رشد نیاز به فضای کافی دارد. بهترین جا برای این گیاه زینتی کنار پنجره‌ای بزرگ است که نور خورشید از پرده‌ای نازک به آن بتابد. برگ‌های گیاه اغلب رنگارنگ است: سبز با لکه‌های زرد و سفید. بعضی از واریته‌های آن مانند ابوتیلون استراتون فقط گیاه برگی هستند که تابستان ها نیز گل می‌دهد. پرورش ابوتیلون آسان است.  

نه به گرمای زیاد نیاز دارد و نه به رطوبت بیش از حد معمول. در فصل گرما و تابستان می‌توان آن را در خارج از اتاق نگهداری کرد.

تنها  آفات این گیاه شپشک آردی شته است. از این گیاه به راحتی می‌توان قلمه گرفت.

بهتر است این گیاه را در فصل بهار کمی هرس کنید و تا پاییز آب و کود بدهید. با شروع زمستان باید گیاه را هرس کرد تا اندازه آن نصف شود. این کار موجب می شود رشد گیاه در زمستان بهتر شود.

روش نگهداری ابوتیلون:

دما: به دمای متوسط نیاز داشته، در زمستان درمان بین ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتیگراد مناسب است.

نور: این گیاه به محل نورگیر و به چند ساعت آفتاب نیاز دارد.

آب: نیاز به آب فراوان از فصل بهار تا پاییز دارد.

رطوبت هوا: هر چند وقت یکبار به برگهای آن آب بپاشید.

تعویض گلدان: هر ساله در بهار نیاز به تعویض گلدان دارد.

تکثیر گیاه ابوتیلون:

واریته‌های سبز برگ را با قلمه و بذر کاری در بهار می‌توانید تکثیر کنید. تکثیر واریته‌های رنگارنگ با قلمه امکان‌پذیر است.

انواع:

ابوتیلون استراتوم، معروف‌ترین نوع است که بر خلاف انواع دیگر برگ‌هایش بدون کرک است. گلهای نارنجی یا قرمز آن در تابستان ظاهر می‌گردد.

ابوتیلون مگاپوتاپیکوم رونده و مناسب کاشت در سبدهای آویزان است و می‌توان آن را به قیم های ۱۲۰ سانتی متری آویخت. برگهای نیزه‌ای شکل آن حدود ۷/۵ سانتیمتر طول دارند و شکوفه‌های شبه فانوس آن از ساقه‌های باریک آویزان می‌شود .به همین دلیل نام عمومی آن فانوس چین رونده است. واریتی به نام واریگاتا از این گیاه موجود است که برگهایش رنگی است و لکه‌های زرد در آن پراکنده شده است. ابوتیلون هیبریدوم یا دورگ گیاهی است کاملا متفاوت. این گیاه درختچه ای است به ارتفاع یک و نیم متر. واریته های متفاوتی از این گیاه در دسترس هست که شامل رنگ های زرد سفید، سرخ و صورتی است.

ابوتیلون

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
منبع: الفباغ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید